Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

RAPORT: Rok od wybuchu wojny. Jak przez ten czas Fundacja Świętego Mikołaja pomagała dzieciom w Ukrainie?

RAPORT: Rok od wybuchu wojny. Jak przez ten czas Fundacja Świętego Mikołaja pomagała dzieciom w Ukrainie?

Ostatni rok to czas pełen tragedii milionów ludzi. To również rok wyzwań i solidarności Polaków, którzy od pierwszego dnia wojny nieustająco pomagają. W dzień rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie, publikujemy raport „Rok od wybuchu wojny. Jak pomagaliśmy dzieciom z Ukrainy”, w którym podsumowujemy rok działań Fundacji Świętego Mikołaja.

Od 2019 roku Fundacja Świętego Mikołaja pomagała dzieciom z Ukrainy. Do marca 2022 roku na wschodzie Ukrainy, w Mariupolu prowadziła Świetlicę Świętego Mikołaja, która w wyniku działań wojennych została zniszczona. Była to placówka edukacyjna dla dzieci z rodzin wewnętrznie przesiedlonych. Fundacja pomagała również dzieciom z domów dziecka. 

Nasze życie zmieniło się rano 24 lutego, gdy wszystkich obudziły wybuchy. Ziemia się zatrzęsła, dzieci płakały. Mama powiedziała mi, że właśnie zaczęła się wojna. Praktycznie wszystkie budynki w pobliżu naszego domu zostały zniszczone. Spłonęła również Świetlica Świętego Mikołaja, do której chodziłam z siostrą na lekcje malowania. Pani Katia (Kateryna Sukhomłynowa) częstowała nas ciasteczkami i herbatą. Dla starszych dzieci prowadziła kursy pierwszej pomocy. W czasie wojny Pani Katia uratowała wielu ludzi, udzielała pierwszej pomocy, zawoziła do szpitala, rozdawała leki i jedzenie potrzebującym. – fragment listu autorstwa Zheni – dziewczynki, która była jedną z podopiecznych Świetlicy w Mariupolu. 

Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, a miliony ludzi z dziećmi opuściło swoje domy, Fundacja rozszerzyła swoje działania na terytorium całej Ukrainy oraz na Polskę. W reakcji na kryzys migracyjny Fundacja działała natychmiast, aby pomóc jak największej liczbie dzieci z Ukrainy. Dzięki wsparciu osób prywatnych, wielu firm i wolontariuszy udało się nie tylko udzielać pomocy doraźnej, ale także uruchomić długofalowe projekty, takie jak „Przystanie Świętego Mikołaja” czy Świetlicę Świętego Mikołaja w Iwano-Frankiwsku. 

Od pierwszego dnia rosyjskiej inwazji został uruchomiony program pomocowy dostarczając artykuły pierwszej potrzeby do punktów pobytu, gdzie dzieci spędzały noce po przyjeździe do Polski. Fundacja dostarczała dzieciom koce i plecaki, w których znajdowały się między innymi podstawowe produkty higieniczne, książeczki, mini-puzzle, woda i słodkości. Udało się wydrukować i przekazać dzieciom tysiące książeczek w ich ojczystym języku.

We współpracy z partnerami z Ukrainy – Maltańską Służbą Pomocy Iwano-Frankiwska oraz Fundacją Pomoc Maltańska, Fundacja Świętego Mikołaja uruchomilła Międzynarodowe Centrum Logistyczne w Chorzowie. Dzięki niemu skierowano na wschód transporty humanitarne z całej Europy. Fundacji udało się także wyposażyć ośrodki dla dzieci osieroconych, przesiedlonych ze wschodu Ukrainy 
w okolice Iwano-Frankiwska.

Dodatkowo w marcu 2022 roku Fundacja otworzyła program „Przystanie Świętego Mikołaja”, w ramach którego w całej Polsce powstały miejsca, w których dzieci z Ukrainy otrzymują wsparcie psychologiczne, edukacyjne, gdzie integrują się z rówieśnikami, bawią i uczą języka polskiego. Obecnie trwa jego trzecia edycja.

19 grudnia 2022 roku, we wspomnienie Św. Mikołaja w kalendarzu juliańskim, oficjalnie Fundacja otworzyła Świetlicę Świętego Mikołaja w Iwano-Frankiwsku – mieście, które stało się obecnie miejscem do życia dla wielu rodzin i całych ośrodków opiekuńczych uciekających ze wschodu kraju w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Przez kilka miesięcy Świetlica działała w lokalu zastępczym, a w budynku naszej nowej Świetlicy trwały prace remontowo-budowlane. W dniu wspomnienia Świętego Mikołaja w Ukrainie nowa siedziba Świetlicy została oddana do użytku i służy dzieciom dotkniętym skutkami wojny.



W ramach swoich działań Fundacja przekazała dzieciom 1500 ciepłych koców, około 5000 plecaczków powitalnych, ponad 28 000 książeczek i około 450 wyprawek szkolnych. Do dziś otworzonych zostało w całej Polsce 126 „Przystani Świętego Mikołaja”. Zorganizowano 1000 godzin nauczania języka polskiego, odbyło się również 3500 zajęć i warsztatów. Około 1500 dzieci skorzystało z pomocy psychologa. Od marca 2022 roku z naszego Centrum Logistycznego w Chorzowie wyjechały 184 transporty humanitarne, przekazano także 3000 ton żywności. Fundacji udało się także zorganizować wszystkie niezbędne materiały i skompletować 3 transporty medyczne. Pomoc została przekazana do oddziału pediatrycznego szpitala miejskiego w Równem oraz szpitala w Chmielnickim, a także do ośrodka opiekującego się dziećmi z padaczką. 

Łączny koszt pomocy przekazanej na wsparcie dzieci z Ukrainy to ponad 9 000 000 złotych.

Ogromne wyrazy wdzięczności i podziękowania kierujemy do partnerów Fundacji Świętego Mikołaja, dzięki którym udało się uruchomić kolejne programy pomocowe na rzecz dzieci z Ukrainy.

W ciągu ostatniego roku wsparli Fundację Świętego Mikołaja: Accenture, Allegro, AMS, Browar Lubicz, C&F, Cap Martin właściciel marki This is BIO, CHEP Polska, Eurocash, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Fundacja BNP Paribas, Fundacja PVE Dobra Energia, Fundacja Lotos, Fundacja Banku Pekao S.A., Fondation de France, Fondation Prévoir, Gadżetyreklamowe.pl, Heyah, IKEA, Good Lood, Imas International, Insignis Media, L-ENGINE, Magellan Aerospace Polska, Maltańska Służba Pomocy Iwano-Frankiwska, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, NatWest Group, NOVO NORDISK, Orange, PEPCO, Play, Plus, Polska Izba Biznesu Wielkopolska Izba Gospodarcza, Prologis, Radio 357, Redge Technologies, Robert Bosh, ROBYG, Schneider Electric, SPAR, Stabilo, Storck, Sonnedix, Symfonia, Teachers Without Borders, Teleaudio DWA, T-mobile, Top Farms, URSA Polska, WPROST, Wydawnictwo Agora dla dzieci, Wydawnictwo Zielona Sowa, zpapieru.pl 

oraz wiele innych firm i osób prywatnych, za co z całego serca wszystkim bardzo dziękujemy.

Potrzeby wciąż są ogromne. Chcemy dalej pomagać dzieciom i młodzieży z Ukrainy i kontynuować dobro, które udało się nam wspólnie stworzyć. By działać, potrzebujemy Państwa wsparcia. Darowizny na ten cel mogą Państwo przekazywać online lub na konto:

odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja
numer konta: 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002
tytuł przelewu: pomoc dzieciom z Ukrainy darowizna

Szczegóły dotyczące działań na rzecz pomocy dzieciom z Ukrainy, znajdą Państwo w raporcie Fundacji Świętego Mikołaja. Zachęcamy do lektury.


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.