Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Prof. Remi Brague w Pegazie o kryzysie Europy

Prof. Remi Brague w Pegazie o kryzysie Europy

Europa zawsze była konfrontowana z różnego rodzaju wyzwaniami, czasem wręcz śmiertelnymi. Dotychczas potrafiła je przezwyciężyć wracając do źródeł własnej kultury


Profesor Remi Braque, którego dwie książki wydała Teologia Polityczna, był gościem telewizyjnego Pegaza. O katastrofie Europy rozmawiał z nim prof. Krzysztof Koehler

Krzysztof Koehler: - Panie profesorze, w Europie panuje taka aura, że żyjemy w czasach końca kultury europejskiej.  kiedy czytam pana prace widzę, że jest to całkiem naturalna sytuacja. Że Europa zawsze była i jest w jakiegoś rodzaju kryzysie.

Prof. Remi Brague: - To co dla mnie jest jasne, i to co historia pokazuje jeśli potrafimy ją dobrze odczytać, to sposób w jaki Europa była zawsze konfrontowana z różnego rodzaju wyzwaniami, trudnościami, czy ryzykami, czasem wręcz śmiertelnymi. Potrafiła je dotychczas przezwyciężyć wracając do źródeł własnej kultury. Źródła Europy są na tyle bogate, że zawsze można z nich coś zaczerpnąć.

Tutaj całość rozmowy.

Prof. Remi Brague to jeden z najbardziej znanych współczesnych filozofów francuskich. Zajmuje się historią filozofii, jest wybitnym znawcą judaizmu, islamu oraz kultury średniowiecza. Wykłada na francuskiej Sorbonie oraz na Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. Od tego roku akademickiego będzie wykładowcą Kolegium Europejskiego w warszawskim Natolinie.

Dwie książki prof. Brague’a wydała Teologia Polityczna. Są to: „Europa droga rzymska” i „Prawo Boga”. Obie można nabyć w Księgarni TP.


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.