Europa zawsze była konfrontowana z różnego rodzaju wyzwaniami, czasem wręcz śmiertelnymi. Dotychczas potrafiła je przezwyciężyć wracając do źródeł własnej kultury
Profesor Remi Braque, którego dwie książki wydała Teologia Polityczna, był gościem telewizyjnego Pegaza. O katastrofie Europy rozmawiał z nim prof. Krzysztof Koehler
Krzysztof Koehler: - Panie profesorze, w Europie panuje taka aura, że żyjemy w czasach końca kultury europejskiej. kiedy czytam pana prace widzę, że jest to całkiem naturalna sytuacja. Że Europa zawsze była i jest w jakiegoś rodzaju kryzysie.
Prof. Remi Brague: - To co dla mnie jest jasne, i to co historia pokazuje jeśli potrafimy ją dobrze odczytać, to sposób w jaki Europa była zawsze konfrontowana z różnego rodzaju wyzwaniami, trudnościami, czy ryzykami, czasem wręcz śmiertelnymi. Potrafiła je dotychczas przezwyciężyć wracając do źródeł własnej kultury. Źródła Europy są na tyle bogate, że zawsze można z nich coś zaczerpnąć.
Tutaj całość rozmowy.
Prof. Remi Brague to jeden z najbardziej znanych współczesnych filozofów francuskich. Zajmuje się historią filozofii, jest wybitnym znawcą judaizmu, islamu oraz kultury średniowiecza. Wykłada na francuskiej Sorbonie oraz na Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. Od tego roku akademickiego będzie wykładowcą Kolegium Europejskiego w warszawskim Natolinie.
Dwie książki prof. Brague’a wydała Teologia Polityczna. Są to: „Europa droga rzymska” i „Prawo Boga”. Obie można nabyć w Księgarni TP.