Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Michał Gierycz: Katolicyzm to religia rozumu

Michał Gierycz: Katolicyzm to religia rozumu

Przywiązanie do prawdy, rzetelne poszukiwanie racji, uzasadnianie swojego stanowiska, zmuszanie do myślenia na nieco głębszym poziomie, byłoby poważnym wkładem w dzisiejszą debatę publiczną. Byłoby też poważnym zaangażowaniem w upadający filar demokracji, jakim jest publiczny dyskurs. Opiera się on dzisiaj głównie na emocjach, a katolicy mogą przywracać mu perspektywę oparcia o rozum – powiedział w Poranku „Siódma9” prof. Michał Gierycz, autor książki „Mała pochwała katolicyzmu. Kościół i polityka w późnej nowoczesności”.

„Mniej więcej od 200 lat (od czasu Oświecenia), katolicyzm uznawany jest za coś «niepoważnego» i «śmiesznego» w zachodniej Europie. Przekłada się to również na stosunek do katolików i wyznawanej przez nich wiary” – zauważył rozmówca Michała Kłosowskiego.

„Warto spojrzeć na rzeczywistość, i to próbuję robić w tej książce. Kiedy patrzymy na naszą koncepcję polityki, państwa, państwa świeckiego, to jak spojrzymy na to bez uprzedzeń, to zobaczymy, że wszystko, co mamy i czym się chlubimy w nowoczesności, nie byłoby możliwe bez odniesienia do katolicyzmu i chrześcijaństwa. (...) Zobaczymy, że istotna część «śmieszności», z którą podchodzi się do katolicyzmu jest zupełnie nieuprawniona” – powiedział prof. Gierycz dodając, że „sami dla siebie jesteśmy nie do zrozumienia, jeśli wydrwilibyśmy tę tradycję”.

Autor książki mówił też o katolickiej formie uprawiania polityki. 

„Pan Jezus mówi w Ewangelii: «Z obfitości serca mówią usta». Jeśli ktoś rzeczywiście pojmuje swoją rolę w polityce po katolicku, to nie da się wpuścić w spiralę obrażania, inwektyw, kłamstw, czy pomówień. To, że nasza polityka tak wygląda (łącznie z wulgaryzacją języka) to jest coś, co świadczy o braku argumentów - jeśli nie ma nic, co uzasadniałoby roszczenie to zawsze pozostaje zwymyślanie rozmówcy” – mówił Gość Poranka „Siódma9”.

Zdaniem prof. Gierycza katolicyzm może odgrywać niezwykle istotną rolę w debacie publicznej w demokratycznym społeczeństwie.

„Katolicyzm to religia rozumu. Przywiązanie do prawdy, rzetelne poszukiwanie racji, uzasadnianie swojego stanowiska, zmuszanie do myślenia na nieco głębszym poziomie byłoby poważnym wkładem w dzisiejszą debatę publiczną. Byłoby też poważnym zaangażowaniem w upadający filar demokracji, jakim jest publiczny dyskurs. Opiera się on dzisiaj głównie o emocje, a katolicy mogą przywracać mu perspektywę oparcia o rozum” – twierdził Michał Gierycz.

„Monteskiusz pisał, że «demokratyczna polityka nie wytrzyma oderwania od moralności». Mówił też o tym, że sprężyną demokracji jest cnota. Jest to obszar specyficzny, w którym katolicy mogą szczególnie dużo wnieść do polityki. Nauka Kościoła w dziedzinie wiary i moralności to nauka, która ma bardzo poważne argumenty w ręku. Gdyby udało się dbać wspólnie o fundamenty dobra wspólnego, uzasadniając i argumentując na rzecz obiektywnych wartości stojących u fundamentów polityki, to byłoby to coś bardzo ważnego i w ostatecznym rozrachunku przyjętego przez istotną część społeczeństwa” – kontynuował rozmówca red. Kłosowskiego.

W rozmowie dotknięto też tematu państwa świeckiego.

„Mówiąc dziś o państwie świeckim, często mylimy pojęcia. Świeckie państwo jest państwem, które jest niekompetentne w najistotniejszej sprawie ludzkiego życia - sensu tego życia i ostatecznego przeznaczenia człowieka. To państwo, które wedle naszej Konstytucji próbuje być bezstronne światopoglądowo. Jeśli tak spojrzymy na świeckie państwo to zobaczymy, że ono po prostu potrzebuje odniesienia do religii i jej obecności w życiu publicznym po to, by nie utracić źródeł sensu istnienia wspólnoty politycznej” – powiedział Gość Poranka.

Pod koniec prof. Gierycz został zapytany o postrzeganie ruchu chadeckiego.

„Niektórzy mówią, że w określeniu «chrześcijańska demokracja» rzeczownik skonsumował przymiotnik. Wydaje mi się, że w ramach ruchu chadeckiego wygrała logika władzy nad przywiązaniem do prawd wiary chrześcijańskiej” – stwierdził prof. Michał Gierycz.

Źródło: Siodma9.pl

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Książka Mała pochwała katolicyzmu dostępna jest w księgarni Teologii Politycznej.


Jeżeli podobał się Państwu ten artykuł?

Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.

Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.