Temat seminarium: „Suwerenność. Czy współczesne państwo musi być teoretyczne?”
Profesor Marek A. Cichocki zaprasza na seminarium doktoranckie w Collegium Civitas
Temat seminarium doktoranckiego:
„Suwerenność. Czy współczesne państwo musi być teoretyczne?”
W ramach seminarium analizie poddane zostaną współczesne znaczenie suwerenności w odniesieniu do państwa, wspólnoty politycznej, struktury społecznej oraz gospodarki, aby przekonać się o jej aktualności. – Zagadnienie suwerenności, za sprawą zmian na świecie oraz przede wszystkim w wyniku kryzysu w Europie, na nowo staje się ważnym tematem refleksji – mówi prof. Marek A. Cichocki. Dlatego podczas seminarium nacisk zostanie położony na:
- pokazanie historycznej ewolucji suwerenności;
- dokonanie krytycznej analizy aktualnych definicji suwerenności;
- przeanalizowanie funkcjonowania suwerenności dzisiaj w obszarach polityki, życia społecznego, ekonomii, kultury
Praca podczas seminarium oparta będzie na metodzie close reading, czyli wspólnej analizie wybranych fragmentów tekstów oraz dyskusji na ich podstawie. Podstawą zajęć będą prace takich autorów jak: Hans Morgenthau, Harold J. Laski, Carl Schmitt, Joseph Nye.
Seminarium jest bezpłatne. Odbywać się będzie co 2 tygodnie w Collegium Civitas. Zajęcia zaplanowano na cały rok akademicki, a formuła seminarium jest szeroka: będzie ono otwarte dla wszystkich, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę, zyskać dodatkowy impuls intelektualny lub uzyskać cenne wskazówki przy pisaniu prac doktorskich.
Na seminarium mozna zapisać się za pośrednictwem Teologii Politycznej.
Kontakt: Krzysztof Wojciechowski
Krzysztof.wojciechowski@teologiapolityczna.pl
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!
(ur. 1966) – filozof, germanista, politolog, znawca stosunków polsko-niemieckich. Współtwórca i redaktor „Teologii Politycznej”, dyrektor programowy w Centrum Europejskim w Natolinie i redaktor naczelny pisma „Nowa Europa. Przegląd Natoliński”. Profesor nadzwyczajny w Collegium Civitas (specjalizuje się w historii idei i filozofii politycznej). Były doradca społeczny Prezydenta RP. Publikuje w prasie codziennej i czasopismach. Razem z Dariuszem Karłowiczem i Dariuszem Gawinem prowadził do 2023 r. w TVP Kultura program „Trzeci Punkt Widzenia”. Autor książek, m.in. „Północ i Południe. Teksty o polskiej polityce, historii i kulturze” uhonorowanej nagrodą im. Józefa Mackiewicza (2019) Więcej>
Autor podcastu „Niemcy w ruinie?”