Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Marek A. Cichocki w audycji „Szukając dziury w całym”

Marek A. Cichocki w audycji „Szukając dziury w całym”

We wtorek, 19 czerwca w audycji Łukasza Warzechy „Szukając dziury w całym” na antenie Polskiego Radia 24 gościł Marek A. Cichocki. Autor „Północy i Południa” opowiedział słuchaczom o swojej książce, wydanej w tym roku nakładem Teologii Politycznej.

Zbiór esejów prof. Marka A. Cichockiego „Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii” Łukasz Warzecha przestawił jako jedną z najciekawszych pozycji poświęconych polskiej kulturze, formie i tożsamości. Zwróciwszy uwagę na szerokość spojrzenia i ujęcia tematu skierował rozmowę z autorem na jeden z esejów, poświęcony kanclerzowi Janowi Zamoyskiemu. „Rzecz o Czarnym Kanclerzu”, bo taki tytuł nosi ten fragment książki, red. Warzecha odczytał jako próbę polemiki z „Samuelem Zborowskim” Jarosława Marka Rymkiewicza. – Przeczytałem tę książkę kilka razy. To jest jedna z najlepszych książek tego wspaniałego autora. Ale ja się z nią rzeczywiście głęboko nie zgadzam – przyznał prof. Cichocki.

Apologii Zborowskiego, jak również przedstawionej w innej książce tego samego autora – „Wieszaniu” – politycznej przemocy prof. Cichocki przeciwstawia obraz „jedynej wspaniałej polskiej rewolucji”, jak nazywa ruch egzekucyjny i narodziny polskiego republikanizmu. Zdaniem prof. Cichockiego, wiek XVI zasługuje na uwagę nie tylko jako polski złoty wiek, ale i jako moment, który nas w zasadniczy sposób ukształtował. 

Problem rzymskiej formy oraz polskiej i europejskiej tożsamości może natomiast nasuwać refleksje na temat paraleli między zmierzchem i upadkiem Cesarstwa Rzymskiego, a czasami współczesnymi. – Teodor Parnicki w swojej powieści „Aecjusz, ostatni Rzymianin” stawia tezę, że rzymska cywilizacja upadła nie dlatego, że o została zaatakowana z zewnątrz, ale dlatego, że Rzymianie się zbarbaryzowali, stracili to, co stanowiło istotę ich cywilizacji. Nie chodzi więc o to, by Polacy usiłowali nawrócić Europę, ale przede wszystkim o to, żeby nie zbarbaryzować samych siebie – mówił prof. Cichocki.

Zachęcamy do wysłuchania całości audycji na stronie internetowej Polskiego Radia

Książka „Północ i Południe” dostępna jest w naszej księgarni


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Incydenty” Andrzeja Horubały
Zostań wydawcą nowego zbioru opowiadań Andrzeja Horubały
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.