Marek A. Cichocki w audycji „Szukając dziury w całym”

Marek A. Cichocki w audycji „Szukając dziury w całym”

We wtorek, 19 czerwca w audycji Łukasza Warzechy „Szukając dziury w całym” na antenie Polskiego Radia 24 gościł Marek A. Cichocki. Autor „Północy i Południa” opowiedział słuchaczom o swojej książce, wydanej w tym roku nakładem Teologii Politycznej.

Zbiór esejów prof. Marka A. Cichockiego „Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii” Łukasz Warzecha przestawił jako jedną z najciekawszych pozycji poświęconych polskiej kulturze, formie i tożsamości. Zwróciwszy uwagę na szerokość spojrzenia i ujęcia tematu skierował rozmowę z autorem na jeden z esejów, poświęcony kanclerzowi Janowi Zamoyskiemu. „Rzecz o Czarnym Kanclerzu”, bo taki tytuł nosi ten fragment książki, red. Warzecha odczytał jako próbę polemiki z „Samuelem Zborowskim” Jarosława Marka Rymkiewicza. – Przeczytałem tę książkę kilka razy. To jest jedna z najlepszych książek tego wspaniałego autora. Ale ja się z nią rzeczywiście głęboko nie zgadzam – przyznał prof. Cichocki.

Apologii Zborowskiego, jak również przedstawionej w innej książce tego samego autora – „Wieszaniu” – politycznej przemocy prof. Cichocki przeciwstawia obraz „jedynej wspaniałej polskiej rewolucji”, jak nazywa ruch egzekucyjny i narodziny polskiego republikanizmu. Zdaniem prof. Cichockiego, wiek XVI zasługuje na uwagę nie tylko jako polski złoty wiek, ale i jako moment, który nas w zasadniczy sposób ukształtował. 

Problem rzymskiej formy oraz polskiej i europejskiej tożsamości może natomiast nasuwać refleksje na temat paraleli między zmierzchem i upadkiem Cesarstwa Rzymskiego, a czasami współczesnymi. – Teodor Parnicki w swojej powieści „Aecjusz, ostatni Rzymianin” stawia tezę, że rzymska cywilizacja upadła nie dlatego, że o została zaatakowana z zewnątrz, ale dlatego, że Rzymianie się zbarbaryzowali, stracili to, co stanowiło istotę ich cywilizacji. Nie chodzi więc o to, by Polacy usiłowali nawrócić Europę, ale przede wszystkim o to, żeby nie zbarbaryzować samych siebie – mówił prof. Cichocki.

Zachęcamy do wysłuchania całości audycji na stronie internetowej Polskiego Radia

Książka „Północ i Południe” dostępna jest w naszej księgarni


Ambitna kultura potrzebuje Twojego wsparcia. Prosimy, przekaż darowiznę w dowolnej wysokości i dołącz do grona darczyńców Teologii Politycznej. Kliknij tu lub przekaż darowiznę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, Volkswagen Bank Polska S.A. 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „darowizna na Teologię Polityczną”. Dziękujemy!

Zostań współwydawcą Teologii Politycznej. Przekaż darowiznę.

Wpłać darowiznę
50 zł
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
200 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.