Marek A. Cichocki w audycji „Szukając dziury w całym”

Marek A. Cichocki w audycji „Szukając dziury w całym”

We wtorek, 19 czerwca w audycji Łukasza Warzechy „Szukając dziury w całym” na antenie Polskiego Radia 24 gościł Marek A. Cichocki. Autor „Północy i Południa” opowiedział słuchaczom o swojej książce, wydanej w tym roku nakładem Teologii Politycznej.

Zbiór esejów prof. Marka A. Cichockiego „Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii” Łukasz Warzecha przestawił jako jedną z najciekawszych pozycji poświęconych polskiej kulturze, formie i tożsamości. Zwróciwszy uwagę na szerokość spojrzenia i ujęcia tematu skierował rozmowę z autorem na jeden z esejów, poświęcony kanclerzowi Janowi Zamoyskiemu. „Rzecz o Czarnym Kanclerzu”, bo taki tytuł nosi ten fragment książki, red. Warzecha odczytał jako próbę polemiki z „Samuelem Zborowskim” Jarosława Marka Rymkiewicza. – Przeczytałem tę książkę kilka razy. To jest jedna z najlepszych książek tego wspaniałego autora. Ale ja się z nią rzeczywiście głęboko nie zgadzam – przyznał prof. Cichocki.

Apologii Zborowskiego, jak również przedstawionej w innej książce tego samego autora – „Wieszaniu” – politycznej przemocy prof. Cichocki przeciwstawia obraz „jedynej wspaniałej polskiej rewolucji”, jak nazywa ruch egzekucyjny i narodziny polskiego republikanizmu. Zdaniem prof. Cichockiego, wiek XVI zasługuje na uwagę nie tylko jako polski złoty wiek, ale i jako moment, który nas w zasadniczy sposób ukształtował. 

Problem rzymskiej formy oraz polskiej i europejskiej tożsamości może natomiast nasuwać refleksje na temat paraleli między zmierzchem i upadkiem Cesarstwa Rzymskiego, a czasami współczesnymi. – Teodor Parnicki w swojej powieści „Aecjusz, ostatni Rzymianin” stawia tezę, że rzymska cywilizacja upadła nie dlatego, że o została zaatakowana z zewnątrz, ale dlatego, że Rzymianie się zbarbaryzowali, stracili to, co stanowiło istotę ich cywilizacji. Nie chodzi więc o to, by Polacy usiłowali nawrócić Europę, ale przede wszystkim o to, żeby nie zbarbaryzować samych siebie – mówił prof. Cichocki.

Zachęcamy do wysłuchania całości audycji na stronie internetowej Polskiego Radia

Książka „Północ i Południe” dostępna jest w naszej księgarni


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy rzeczy ostatecznych. Aby, prowadzić nasze działania potrzebujemy pieniędzy. Prosimy o hojność! (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Hippiasza większego” w tłumaczeniu profesora Artura Pacewicza
Klasyczny dialog sokratejski w tłumaczenie prof. Artura Pacewicza
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.