Doświadczenia polskiej szkoły konserwacji zabytków są cenione na całym świecie. Mogą okazać się bardzo przydatne m.in. podczas odbudowy syryjskiego Aleppo
W tym tygodniu zakończyła się 41. sesja UNESCO, uważana za jedno z najważniejszych tegorocznych wydarzeń kulturalnych na świecie. Tym razem odbyła się ona w Krakowie, co jest wielkim wyróżnieniem dla Polski. W jej trakcie na listę światowego dziedzictwa kultury wpisany został m.in. kolejny, piętnasty już, polski obiekt – kopalnie rudy, cynku i srebra w Tarnowskich Górach. O tym sukcesie i korzyściach z niego płynących, opowiadała na antenie TVP Kultura wiceminister kultury oraz generalny konserwator zabytków Magdalena Gawin. Rozmowę dla programu „Studio Kultury Rozmowy” przeprowadziła redaktor Barbara Schabowska.
Obejrzyj rozmowę z Magdaleną Gawin na antenie TVP Kultura
Tutaj więcej informacji na temat 41. sesji UNESCO w Krakowie
Zabytkowa kopalnia srebra w Tarnowskich Górach
Fot. Monika Olszewska
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!
(ur. 1972) – historyk idei i eseistka, pracownik Instytutu Historii PAN. Specjalizuje się w historii eugeniki. Debiutowała książką na temat polskiego ruchu eugenicznego „Rasa i nowoczesność. Historia polskiego ruchu eugenicznego 1880-1952”. Publikowała m.in. w Tygodniku Powszechnym, Rzeczpospolitej, Wiedzy i Życiu. W latach 2015-2021 podsekretarz w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz generalny konserwator zabytków. Inicjatorka powołania do życia Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego, przekształconego później w Instytut Pileckiego. Od 1 stycznia 2022 dyrektor Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Nakładem Teologii Politycznej w 2014 roku ukazała się jej książka „Bilet do nowoczesności. O kulturze polskiej w XIX/XX wieku”.