Doświadczenia polskiej szkoły konserwacji zabytków są cenione na całym świecie. Mogą okazać się bardzo przydatne m.in. podczas odbudowy syryjskiego Aleppo
W tym tygodniu zakończyła się 41. sesja UNESCO, uważana za jedno z najważniejszych tegorocznych wydarzeń kulturalnych na świecie. Tym razem odbyła się ona w Krakowie, co jest wielkim wyróżnieniem dla Polski. W jej trakcie na listę światowego dziedzictwa kultury wpisany został m.in. kolejny, piętnasty już, polski obiekt – kopalnie rudy, cynku i srebra w Tarnowskich Górach. O tym sukcesie i korzyściach z niego płynących, opowiadała na antenie TVP Kultura wiceminister kultury oraz generalny konserwator zabytków Magdalena Gawin. Rozmowę dla programu „Studio Kultury Rozmowy” przeprowadziła redaktor Barbara Schabowska.
Obejrzyj rozmowę z Magdaleną Gawin na antenie TVP Kultura
Tutaj więcej informacji na temat 41. sesji UNESCO w Krakowie
Zabytkowa kopalnia srebra w Tarnowskich Górach
Fot. Monika Olszewska
(ur. 1972) – historyk idei i eseistka, pracownik Instytutu Historii PAN. Specjalizuje się w historii eugeniki. Debiutowała książką na temat polskiego ruchu eugenicznego „Rasa i nowoczesność. Historia polskiego ruchu eugenicznego 1880-1952”. Publikowała m.in. w Tygodniku Powszechnym, Rzeczpospolitej, Wiedzy i Życiu. W latach 2015-2021 podsekretarz w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz generalny konserwator zabytków. Inicjatorka powołania do życia Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego, przekształconego później w Instytut Pileckiego. Od 1 stycznia 2022 dyrektor Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Nakładem Teologii Politycznej w 2014 roku ukazała się jej książka „Bilet do nowoczesności. O kulturze polskiej w XIX/XX wieku”.