Cichocki w debacie „Polska w niestabilnym świetle”

Cichocki w debacie „Polska w niestabilnym świetle”

W środę, 26 września w siedzibie Polskiego Radia odbyła się debata „Polska w niestabilnym świecie” z udziałem Marka A. Cichockiego, Sławomira Dębskiego oraz Jacka Bartosiaka. Dyskusję moderował Grzegorz Ślubowski.

Dr Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych  nie zgodził się z tezą prowadzącego, że współczesna polityka międzynarodowa jest dziś dużo mniej stabilna niż dziesięć lat temu. – System międzynarodowy zawsze był dynamiczny – podkreślił. Stany Zjednoczone nie są już zainteresowane utrzymywaniem Pax Americana, ponieważ nie są przekonani, że im się to wciąż opłaca.

Dr Bartosiak, analityk (Potomac Foundation) podkreślił, że „Równanie geostrategiczne Polski jest inne niż w XX wieku.” Zwrócił uwagę na istotny udział potęgi morskiej Stanów Zjednoczonych oraz rosnące wpływy Chin. Amerykanie zaś chcą zachować imperium, ale nie ponosić wysokich kosztów. – Pytani brzmi: czy Amerykanie mają wystarczające zasoby, by zmierzyć się z potęgą Chin i Rosji jednocześnie. Nigdy wcześniej nie mieli takiego wyzwania – kontynuował. 

Prof. Cichocki podkreślił, że historyczne analogie mogą nam otworzyć nowe drogi dla zrozumienia rzeczywistości, ale łatwo też stać się ich więźniem. – Analogia z upadkiem Cesarstwa Rzymskiego każe nam przyjąć, przynajmniej hipotetycznie, założenie, że duże systemy rządzenia, nawet wyjątkowo trwałe i stabilne, mogą się rozpaść – tłumaczył prof. Cichocki. – Dzisiejsza sytuacja wydaje mi się jednak wyjątkowa, widzimy bowiem wpływ dwóch czynników: nacisków zewnętrznych i kryzysu wewnętrznego – dodał.

Kryzys finansowy przyspieszył proces destrukcji liberalnego internacjonalizmu, jednak dziś o wiele intensywniej dyskutujemy problem modelu demokracji niż modelu kapitalizmu – zauważył prof. Cichocki.

Zachęcamy do wysłuchania całej debaty na stronie Polskiego Radia.


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.