Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

5. CICHOCKI // Stauffenberg zamiast odszkodowań dla Polski

5. CICHOCKI // Stauffenberg zamiast odszkodowań dla Polski

Kierunki niemieckiej polityki historycznej wobec Polski wyznaczył kanclerz Helmut Kohl. Jego polityka została oparta na czterech głównych założeniach: fakty historyczne mają służyć interesom politycznym zjednoczonych Niemiec; priorytetem w relacjach z Polską jest załatwienie listy spraw niemieckich; należy eksponować przede wszystkim historię „dobrych Niemiec” (podkreślenie roli „niemieckiego ruchu oporu” i zamachu na Hitlera); wreszcie: pojednanie w relacjach polsko-niemieckich ma dokonać się bez zadośćuczynienia i odszkodowań dla polskich ofiar.

„Idea pojednania odgrywała ogromną rolę – szczególnie w latach dziewięćdziesiątych, w kontekście «końca historii» i «niepolitycznej polityki» – zarówno w wewnętrznej polityce Polski, jak i w relacjach międzynarodowych. Zaczniemy od wprowadzenia na temat wizyty Kohla w Polsce i jego wizji polityki pojednania. W kolejnych odcinkach porozmawiam z Dariuszem Gawinem, Piotrem Nowakiem i Dariuszem Karłowiczem” – mówił o nowej serii prof. Marek Cichocki.

Obserwuj nas na: YouTubeSpotify i na wielu innych platformach.

Podobają Ci się podcasty Teologii Politycznej? Serdecznie zachęcamy do wsparcia naszych nagrań.


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.