Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Polonia Restituta - Stefan Korboński

,,Do napisania tych wspomnień po kilkudziesięciu latach i prze­ważnie z pamięci skłoniło mnie głębokie przekonanie, że ta Polonia Restituta, to Dwudziestolecie Niepodległości poprzedzone przeszło stuletnią niewolą i podziałem Polski na trzy zabory – rosyjski, pruski i austriacki, i zakończone nową niewolą zamaskowaną dekoracjami niepodległości, która już trwa czterdzieści lat, ma wielkie historyczne znaczenie. W tym Dwudziestoleciu każdy wolny, niepodległy dzień się liczy i każde wolne, niepodległe wydarzenie się rachuje. Każdy, kto ma coś do powiedzenia o tym Dwudziestoleciu, powinien chwy­tać za pióro i każde wydarzenie upamiętniać. Jeśli mało znane, to w połączeniu z innymi zamieni się na pewne zjawisko życia niepodleg­łego, które nabiera znaczenia i wartości historycznej." (Stefan Korboński)

Do napisania tych wspomnień po kilkudziesięciu latach i prze­ważnie z pamięci skłoniło mnie głębokie przekonanie, że ta Polonia Restituta, to Dwudziestolecie Niepodległości poprzedzone przeszło stuletnią niewolą i podziałem Polski na trzy zabory – rosyjski, pruski i austriacki, i zakończone nową niewolą zamaskowaną dekoracjami niepodległości, która już trwa czterdzieści lat, ma wielkie historyczne znaczenie. W tym Dwudziestoleciu każdy wolny, niepodległy dzień się liczy i każde wolne, niepodległe wydarzenie się rachuje. (Stefan Korboński)

 

Stefan Koroński

Polonia Restituta

Rok wydania: 2014

Wydawnictwo Prohibita

 

Kiedyś wybrał się Stasiek z Ludkiem Cohnem i Staśkiem Garlickim na zjazd Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego do Piotrkowa. Umówił się z nim Waluś, ówczesny prezydent czy burmistrz w Ostrowi Mazowieckiej, że tuż przed odejściem ich pociągu z Warszawy do Piotrkowa przyjedzie na sąsiedni tor pociągiem z Ostrowi i przeniesie się do ich pociągu i wagonu. Ponieważ w Warszawie nie zdąży kupić na stacji biletu, więc prosi, by wyłożyć za niego pieniądze i nabyć bilet z góry, a on je zwróci.

Gdy wszystko zagrało i Waluś wylądował w ich przedziale, Stasiek uderzył się w czoło: „Zapomnieliśmy o kupnie dla ciebie biletu!” Waluś się zmartwił, ale Stasiek znalazł na to sposób: „Konduktor przyjdzie sprawdzić bilety jeszcze przed Pruszkowem. Schowaj się pod ławką, a jak on skończy kontrolę biletów, usiądziesz między nami i tak dojedziemy do Piotrkowa bez żadnego wydatku”.

Waluś położył się na rurach pod ławką i tam cierpiał zgrzytając zębami. Wreszcie, przed Pruszkowem wszedł konduktor i Waluś usłyszał pod ławką następujący dialog: Konduktor: „Siedzicie tu, panowie, tylko trzech, a mnie podaliście cztery bilety. Gdzie jest ten czwarty pasażer? Stasiek: „A tutaj pod ławką, bo on tak woli podróżować”. Konduktor się pochylił, zajrzał pod ławę, nie powiedział ani słowa i spojrzawszy znacząco na pozostałych, postukał się palcem po ciemieniu.

 

Przeczytaj rozdział ,,Życie polityczno-towarzyskie" z książki S. Korbońskiego

Książkę można nabyć min. w księgarni Multibook


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Herezję sekularności” Piotra Popiołka
Pierwsza polska monografia koncepcji Radykalnej Ortodoksji Johna Millbanka
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.