Platon na Wall Street

Ale, zapyta Czytelnik, co konserwatyzm, osiemnastowieczny nurt filozofii politycznej, zapoczątkowany jako reakcja na wydarzenia rewolucji francuskiej, ma wspólnego z kryzysem gospodarczym XXI wieku? Odparcie ukrytego w tym pytaniu sceptycyzmu wymaga dwuskrzydłowej obrony.

Ale, zapyta Czytelnik, co konserwatyzm, osiemnastowieczny nurt filozofii politycznej, zapoczątkowany jako reakcja na wydarzenia rewolucji francuskiej, ma wspólnego z kryzysem gospodarczym XXI wieku? Odparcie ukrytego w tym pytaniu sceptycyzmu wymaga dwuskrzydłowej obrony.

 

 

 

Platon na Wall Street

red. Jacek Kloczkowski i Jonathan Price

wydawca: OMP

ilość stron:475

PRZECZYTAJ RECENZJĘ KSIĄŻKI

 

 

 

Wprowadzenie

Jonathan Price


Pisząc wprowadzenie do tak obszernego zbioru tekstów trudno oprzeć się pokusie wyjawienia zbyt wiele i zbyt wcześnie. Postaram się jednak nie zdradzić puenty i w zamian zarysuję trzy dylematy, z którymi muszą zmierzyć się konserwatyści usiłując zrozumieć i właściwie odpowiedzieć na wyzwania postawione przez kryzys gospodarczy ostatnich lat. Mówiąc o „konserwatystach” mam na myśli nie tylko autorów tekstów zamieszczonych w tej publikacji, ale wszystkich, do których powszechnie odnosi się to określenie. Opisane tu dylematy nie dają odpowiedzi na pytania, nie oferują też gotowych rozwiązań problemów. Wręcz przeciwnie. Pokazują, dlaczego ci, którzy deklarują się jako konserwatyści, mogą wahać się w swoich analizach przyczyn kryzysu i propozycjach naprawy wyrządzonych przezeń szkód (nawet jeśli całkowita naprawa przekracza nasze możliwości).

Ale, zapyta Czytelnik, co konserwatyzm, osiemnastowieczny nurt filozofii politycznej, zapoczątkowany jako reakcja na wydarzenia rewolucji francuskiej, ma wspólnego z kryzysem gospodarczym XXI wieku? Odparcie ukrytego w tym pytaniu sceptycyzmu wymaga dwuskrzydłowej obrony. Po pierwsze, teorie filozoficzne zaprezentowane w tej książce nie zostały sformułowane pod wpływem chwili, jako reakcja na kryzys. Stanowią one raczej część żywej tradycji myśli politycznej, którą przywołano tu z zamysłem przedstawienia kryzysu w nieco innym świetle. Konserwatyzm, jeden z trzech głównych prądów myśli politycznej w nowoczesnej Europie (obok socjalizmu i liberalizmu), rozwinięty w powojennej Ameryce, zdążył się uodpornić na różnego rodzaju zawieruchy, w tym gospodarcze. Ostatni kryzys nie jest pierwszą burzą, jaką musi przetrwać ten statek. Autorzy zamieszczonych tu propozycji nie sugerują rozwiązań ad hoc, ani nie powielają bezkrytycznie przestarzałych pomysłów, ale oferują wiedzę i opinie w najlepszym wydaniu, demonstrujące głęboką refleksję, praktyczny rozum i roztropność.

 

przeczytaj całe wprowadzenie i przejrzyj spis treści książki

 

 

 


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.