Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Platon na Wall Street

Ale, zapyta Czytelnik, co konserwatyzm, osiemnastowieczny nurt filozofii politycznej, zapoczątkowany jako reakcja na wydarzenia rewolucji francuskiej, ma wspólnego z kryzysem gospodarczym XXI wieku? Odparcie ukrytego w tym pytaniu sceptycyzmu wymaga dwuskrzydłowej obrony.

Ale, zapyta Czytelnik, co konserwatyzm, osiemnastowieczny nurt filozofii politycznej, zapoczątkowany jako reakcja na wydarzenia rewolucji francuskiej, ma wspólnego z kryzysem gospodarczym XXI wieku? Odparcie ukrytego w tym pytaniu sceptycyzmu wymaga dwuskrzydłowej obrony.

 

 

 

Platon na Wall Street

red. Jacek Kloczkowski i Jonathan Price

wydawca: OMP

ilość stron:475

PRZECZYTAJ RECENZJĘ KSIĄŻKI

 

 

 

Wprowadzenie

Jonathan Price


Pisząc wprowadzenie do tak obszernego zbioru tekstów trudno oprzeć się pokusie wyjawienia zbyt wiele i zbyt wcześnie. Postaram się jednak nie zdradzić puenty i w zamian zarysuję trzy dylematy, z którymi muszą zmierzyć się konserwatyści usiłując zrozumieć i właściwie odpowiedzieć na wyzwania postawione przez kryzys gospodarczy ostatnich lat. Mówiąc o „konserwatystach” mam na myśli nie tylko autorów tekstów zamieszczonych w tej publikacji, ale wszystkich, do których powszechnie odnosi się to określenie. Opisane tu dylematy nie dają odpowiedzi na pytania, nie oferują też gotowych rozwiązań problemów. Wręcz przeciwnie. Pokazują, dlaczego ci, którzy deklarują się jako konserwatyści, mogą wahać się w swoich analizach przyczyn kryzysu i propozycjach naprawy wyrządzonych przezeń szkód (nawet jeśli całkowita naprawa przekracza nasze możliwości).

Ale, zapyta Czytelnik, co konserwatyzm, osiemnastowieczny nurt filozofii politycznej, zapoczątkowany jako reakcja na wydarzenia rewolucji francuskiej, ma wspólnego z kryzysem gospodarczym XXI wieku? Odparcie ukrytego w tym pytaniu sceptycyzmu wymaga dwuskrzydłowej obrony. Po pierwsze, teorie filozoficzne zaprezentowane w tej książce nie zostały sformułowane pod wpływem chwili, jako reakcja na kryzys. Stanowią one raczej część żywej tradycji myśli politycznej, którą przywołano tu z zamysłem przedstawienia kryzysu w nieco innym świetle. Konserwatyzm, jeden z trzech głównych prądów myśli politycznej w nowoczesnej Europie (obok socjalizmu i liberalizmu), rozwinięty w powojennej Ameryce, zdążył się uodpornić na różnego rodzaju zawieruchy, w tym gospodarcze. Ostatni kryzys nie jest pierwszą burzą, jaką musi przetrwać ten statek. Autorzy zamieszczonych tu propozycji nie sugerują rozwiązań ad hoc, ani nie powielają bezkrytycznie przestarzałych pomysłów, ale oferują wiedzę i opinie w najlepszym wydaniu, demonstrujące głęboką refleksję, praktyczny rozum i roztropność.

 

przeczytaj całe wprowadzenie i przejrzyj spis treści książki

 

 

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Herezję sekularności” Piotra Popiołka
Pierwsza polska monografia koncepcji Radykalnej Ortodoksji Johna Millbanka
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.