Wielka Brytania: czy poganie wygrają z rycerzami Jedi?

Wobec zbliżającego się spisu powszechnego w Wielkiej Brytanii uaktywniły się tzw. nowe religie

 

 

Wobec zbliżającego się spisu powszechnego w Wielkiej Brytanii uaktywniły się tzw. nowe religie. W ankiecie znajdzie się bowiem pytanie o przynależność wyznaniową. W kampanii medialnej zachęca się mieszkańców Zjednoczonego Królestwa do odważnego przyznawania się do oryginalnych religii. Najaktywniejszą kampanię prowadzi tamtejsza Federacja Pogan. W czasie ostatniego spisu ludności sprzed 10 lat 42 tys. Brytyjczyków przyznało się do wyznawania religii pogańskiej w liczącym niemal 60 mln społeczeństwie. Ponad 70 proc. respondentów opowiedziało się za chrześcijaństwem.

Poganie cieszą się statusem siódmej religii Zjednoczonego Królestwa, co zapewnia przywileje podatkowe należne legalnie istniejącym grupom wyznaniowym. W czasie tegorocznego spisu Federacja Pogańska liczy na ćwierć miliona deklaracji. Jeden z ekspertów do spraw religijnych z telewizji BBC, komentując kampanię neopogańską w Wielkiej Brytanii przyznał, że grupa ta stanowi tylko niewielki odsetek społeczny w porównaniu np. z tymi, którzy uznają się za rycerzy Jedi. Przypomnijmy, że mowa tu o bohaterach z filmów „Gwiezdne wojny”. Rycerze Jedi twierdzą, że są starożytnym zakonem ludzi wrażliwych na Moc, unikających zagrożenia, jakim jest przejście na „ciemną stronę Mocy”.

Federacja Pogańska zachęca do deklarowania wobec ankieterów przynależności do zapomnianych nieco wyznań i grup religijnych, takich jak druidzi, czyli starożytni kapłani celtyccy; wyznawcy wicca, czyli kultu misteryjnego, czy po prostu zadeklarowania się jako czarownik lub czarownica. Zachęty Federacji Pogańskiej, choć zdumiewają, to z drugiej strony ukazują trendy społeczno-religijne. Widać tu wyraźne mieszanie religii pogańskich, adaptowanych do mentalności XXI wieku, z religiami wymyślonymi na potrzeby produkcji show-biznesu, czy wręcz przyjmowanie pseudoduchowości zapożyczonej ze scenariuszy gier komputerowych bądź internetowych. Wielu Brytyjczyków wydaje się tracić granicę między wiarą w Boga, a dowolną kreacją pseudoreligijną.

se/rv

Radio Watykańskie


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.