Dziś w 7. rocznicę śmierci Jana Pawła II, plac Piłsudskiego stanie się centralnym w kraju miejscem pamięci o papieżu z Polski.
Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza:
2 KWIETNIA NA PLACU PIŁSUDSKIEGO
W poniedziałek, w 7. rocznicę śmierci Jana Pawła II, plac Piłsudskiego stanie się centralnym w kraju miejscem pamięci o papieżu z Polski. Od godz. 9.00 do 16.00 młodzież weźmie udział w grze miejskiej, której początek i koniec skupiony będzie wokół dużego labiryntu, otwartego dla przechodniów. W trakcie zabawy oraz po jej zakończeniu na telebimie na placu będzie można zobaczyć materiały filmowe o Janie Pawle II. Od godz. 21.00 rozpocznie się wieczorne czuwanie, które potrwa około godziny.
Labirynt i gra miejska
W poniedziałek, 2 kwietnia od godz. 9.00 do 16.00 na placu Piłsudskiego odbędzie się gra miejska. Osoby, które wezmą udział w zabawie, wcielą się w postaci z powieści „Mecz o wszystko” – w Kubę, Pepe lub Zdolnego. Bohaterowie, przenosząc się w czasie, napotkają ich rówieśnika, młodego Karola Wojtyłę, który rozpoczyna naukę w wadowickim gimnazjum. Zadaniem uczestników gry miejskiej jest przetrwanie roku w gimnazjum u boku Wojtyły. Gra zaczyna się i kończy wokół dużego labiryntu, który stanie tego dnia na placu Piłsudskiego.
– W grze wezmą udział gimnazjaliści, ale może się w nią zaangażować każdy. Wystarczy na stronie internetowej Centrum (centrumjp2.pl) wypełnić zgłoszenie i stawić się 2 kwietnia na placu Piłsudskiego. Gra, choć będzie wymagała od uczestników poruszania się po Śródmieściu, jest w całości grą internetową: wystarczy wraz z wysłaniem zgłoszenia ściągnąć odpowiednią aplikację na komórkę, a następnie kierować się wskazówkami, które będą pojawiać się na ekranie telefonu. Każde z zadań ilustrować będzie historia z udziałem Wojtyły, która urywa się i tylko od gimnazjalistów zależeć będzie, co zrobią: pójdą w lewo czy w prawo? Cofną się czy pójdą naprzód? Może się zdarzyć, że dwoje gimnazjalistów, podejmujących różne decyzje, otrzymają całkiem inne zadania, niemniej wszystkie kończyć się będą na placu Piłsudskiego – przekonuje Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.
Labirynt, który będzie częścią gry miejskiej, stanie na placu Piłsudskiego już 1 kwietnia, w niedzielę. Zajmie powierzchnię ponad 600 metrów kwadratowych, około 1,5 metra wysokości i zbudowany będzie ze styropianu.
Czuwanie
Jak co roku, na placu Piłsudskiego zorganizowane zostanie wieczorne czuwanie dla warszawiaków, którego finał przypadnie na godz. 21.37, gdy usłyszymy utwór „Cisza”, zagrany przez wojskowych na trące, a także na scenie pojawią się relikwie Jana Pawła II (kawałek szaty Jana Pawła II z krwią, . Czuwanie rozpocznie się o godz. 21.00 i będzie to spektakl słowa, muzyki, światła i tańca. Na telebimie zobaczymy archiwalne materiały, w których przyjaciele i znajomi Karola Wojtyły opowiadają o życiu i pontyfikacie papieża z Polski. Ze sceny czuwanie poprowadzi Chór Centrum Myśli Jana Pawła II, a choreografię do muzyki przedstawią tancerze Szkoły Baletowej. Gościem na czuwaniu będzie kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, który skieruje do zgromadzonych na placu słowa modlitwy za wstawiennictwem Ojca Świętego. Częścią czuwania będą słowa Jana Pawła II, które usłyszymy z archiwalnych nagrań, a także fragmenty papieskich dokumentów, które odczyta Dariusz Kowalski, aktor znany z serialu „Plebania”.
– Czuwanie, mimo że utrzymane w nastroju powagi, łączy się z ideą „Labiryntu” i nawiązywać będzie do tematu wyboru. Teksty Jana Pawła II, które usłyszymy ze sceny, pokażą nam nas samych: nie skupimy się bowiem na osobie papieża, ale na papieskim nauczaniu, na wolności, która stale wymaga od nas podejmowania wyborów, choćby takich, czy przyjdziemy na placu Piłsudskiego, czy nie – rozwija Zofia Borkowska, dyrygent Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II.
Tradycją czuwania jest zbiórka, która wspiera Fundację „Żyć z Chorobą Parkinsona”. W tym roku, inaczej niż w latach ubiegłych, na placu Piłsudskiego nie będą już sprzedawane znicze, lecz tulipany (białe i żółte), które są symbolem świętości. W ten sposób od żałoby i smutku po papieżu, które uosabiały znicze, wchodzimy w nowy okres, okres radości z wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II.
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!