Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Piotr Zaremba w „DGP” o reformie szkolnictwa wyższego

Piotr Zaremba w „DGP” o reformie szkolnictwa wyższego

„Niewielka sala w warszawskiej redakcji Teologii Politycznej stała się widownią przełomowego wydarzenia” – tymi słowami Piotr Zaremba rozpoczyna swój tekst w weekendowym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”. O czym mowa? O debacie na temat szkolnictwa wyższego, w której zderzyły się racje Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej

W debacie, która miała miejsce w połowie października przy koszykowej 24/7, udział wzięli, poza piszącym artykuł Piotrem Zarembą, wiceminister nauki szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński oraz Aleksander Temkin stojący na czele Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej (KKHP).

Piotr Zaremba, powołując się na dane ministerstwa nauki, pisze, że konsultacje projektu reformy ustroju szkolnictwa wyższego przed jego ogłoszeniem trwały ponad półtora roku. Jednak w tym czasie nie doszło do żadnej bezpośredniej rozmowy (poza spotkaniami na neutralnym gruncie np. forum Narodowej Rady Rozwoju) pomiędzy ministerstwem a Komitetem Kryzysowym Humanistyki Polskiej. I to pomimo, że jest to jedna z najlepiej zorganizowanych grup bezpośrednio zainteresowanych reformą szkół wyższych.

Zaremba nie kryje zaskoczenia z takiego obrotu sprawy, zauważając, że taka debata pozwoliłaby na „uruchomienie argumentów, które opinia publiczna znać powinna”. Sprawa jest tym trudniejsza do zrozumienia, że KKHP od dawna zgłasza uwagi dotykające samej istoty reformy oraz stara się zadawać kluczowe pytania o aksjologiczny wymiar tejże reformy – czy uniwersytet ma być korporacją czy wspólnotą?

Więcej w artykule Piotra Zaremby w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Zachęcamy do jego lektury, jak też do zapoznania się z debatą jaka miała miejsce w redakcji Teologii Politycznej.

Przeczytaj artykuł Piotra Zaremby w „Dzienniku Gazecie Prawnej”

Obejrzyj debatę o reformie szkolnictwa wyższego w redakcji Teologii Politycznej


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.