Jan Paweł II sprawował funkcje, które w polskiej tradycji łączą się z rolą interreksa; a więc kogoś, kto w sytuacji braku rzeczywistego władcy, pełni obowiązki króla – mówi Dariusz Karłowicz w wywiadzie udzielonym Tygodnikowi TVP. Zachęcamy do przeczytania pełnego tekstu rozmowy.
W 128 wydaniu Tygodnika TVP ukazał się wywiad z redaktorem naczelnym Teologii Politycznej, Dariuszem Karłowiczem. W rozmowie, którą poprowadził Łukasz Lubański, filozof mówi o roli, jaką św. Jan Paweł II odegrał w formowaniu polskiej wspólnoty i korygowaniu neoliberalnego modelu polityczności w latach transformacji ustrojowej. Jak wskazuje założyciel Teologii Politycznej, w czasach, gdy państwo abdykowało z wielu swoich istotnych funkcji – takich jak budowanie społecznej solidarności, pielęgnowania wspólnotowej pamięci czy zadawania pytań o polską formę – to Ojciec Święty przejął rolę interreksa i strażnika pamięci.
„Bardzo ciekawe było przyglądanie się, z jaką delikatnością i stanowczością Jan Paweł II pełnił funkcję strażnika pamięci aksjologicznej. Wspólnotę wartości budował nie poprzez ich zamazywanie – postmodernistyczną mgłę. Jego przekaz był wyrazisty. Ale jednocześnie zawsze pozostawiał otwartą furtkę, nikogo trwale nie wykluczał. Przynależność do wspólnoty aksjologicznej była otwarta dla każdego, kto był gotowy uznać pewne minimum” – mówi Dariusz Karłowicz.
Przeczytaj pełny tekst wywiadu z Dariuszem Karłowiczem dla Tygodnika TVP.
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!