Jan Paweł II sprawował funkcje, które w polskiej tradycji łączą się z rolą interreksa; a więc kogoś, kto w sytuacji braku rzeczywistego władcy, pełni obowiązki króla – mówi Dariusz Karłowicz w wywiadzie udzielonym Tygodnikowi TVP. Zachęcamy do przeczytania pełnego tekstu rozmowy.
W 128 wydaniu Tygodnika TVP ukazał się wywiad z redaktorem naczelnym Teologii Politycznej, Dariuszem Karłowiczem. W rozmowie, którą poprowadził Łukasz Lubański, filozof mówi o roli, jaką św. Jan Paweł II odegrał w formowaniu polskiej wspólnoty i korygowaniu neoliberalnego modelu polityczności w latach transformacji ustrojowej. Jak wskazuje założyciel Teologii Politycznej, w czasach, gdy państwo abdykowało z wielu swoich istotnych funkcji – takich jak budowanie społecznej solidarności, pielęgnowania wspólnotowej pamięci czy zadawania pytań o polską formę – to Ojciec Święty przejął rolę interreksa i strażnika pamięci.
„Bardzo ciekawe było przyglądanie się, z jaką delikatnością i stanowczością Jan Paweł II pełnił funkcję strażnika pamięci aksjologicznej. Wspólnotę wartości budował nie poprzez ich zamazywanie – postmodernistyczną mgłę. Jego przekaz był wyrazisty. Ale jednocześnie zawsze pozostawiał otwartą furtkę, nikogo trwale nie wykluczał. Przynależność do wspólnoty aksjologicznej była otwarta dla każdego, kto był gotowy uznać pewne minimum” – mówi Dariusz Karłowicz.
Przeczytaj pełny tekst wywiadu z Dariuszem Karłowiczem dla Tygodnika TVP.