Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Odcinek 4. CICHOCKI // MACIEJEWSKI // Kościuszko: Między Barem i Insurekcją

Odcinek 4. CICHOCKI // MACIEJEWSKI // Kościuszko: Między Barem i Insurekcją

W 4 odcinku podcastu Marek Cichocki rozmawia z Janem Maciejewskim o związkach i różnicach między konfederacją barską a insurekcją. Czy możliwa jest synteza między Kazimierzem Pułaskim a Tadeuszem Kościuszką? Bar jest konkurencyjną opowieścią o „ludowej” czyli staro-republikańskiej Polsce przeniesionej w XIX wieku do polskiej zbiorowej pamięci przez Henryka Rzewuskiego i Henryka Sienkiewicza. Czy ta opowieść jest skazana na konflikt z powstawaniem nowoczesnego narodu polskiego?

Mija 230 rocznica wydarzeń z 16-18 kwietnia 1794 roku, które były pierwszym, wielkim powstaniem warszawskim. Na wieść o proklamowaniu insurekcji w Krakowie i zwycięstwie pod Racławicami ludność miasta i wojsko polskie w ciężkich miejskich walkach, trwających w dniach Wielkiego Tygodnia, wypędzają ze stolicy rosyjskie oddziały i faktycznego namiestnika carycy generała Osipa Igelströma. Marek Cichocki i Jan Maciejewski rozmawiają o historycznym i politycznym znaczeniu tych wydarzeń. Czy insurekcja była powstaniem czy rewolucją? Czy faktycznie wraz z nią rozpoczyna się formowanie nowoczesnego polskiego narodu? Czy zdecydowała ona o naturze relacji między Polakami i Rosjanami, aż do dzisiejszych czasów?

Zaciekawiły Cię nasze podcasty? Subskrybuj! Wesprzyj ich produkcję, uczestnicząc w zbiórce.


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.