Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Od 3 stycznia wystawa w S7: „Poczytaj mi, mamo!”

Od 3 stycznia wystawa w S7: „Poczytaj mi, mamo!”

Wystawa „Poczytaj mi, mamo!” jest prezentacją twórczości brytyjskiej artystki, Miriam Elii, przede wszystkim autorskich ilustracji do serii art booków „Peter and Jane”, czyli subwersywnych elementarzy, w których wyemancypowana mama objaśnia dzieciom nowy, wspaniały świat.

Otwarcie wystawy w piątek 3 stycznia 2025 r. w godz. 18:00-21:00 w galerii S7 w Warszawie, przy ul. Senatorskiej 7

Wystawa w S7 Art Project pt.: „Poczytaj mi, mamo!” podsumuje dotychczasową twórczość Miriam Elii poprzez prezentację wybranych pierwszych projektów i filmów oraz oryginalnych ilustracji do serii „Peter and Jane”. Zostaną także wyeksponowane grafiki oraz książki artystyczne drukowane w limitowanych seriach, które będzie można nabyć.

W rozpoczynającym serię art booku pt. „We go the gallery” (2014) czytelnik-widz zostaje tu utożsamiony z rodzeństwem: Peterem i Jane, którzy wkraczają w świat sztuki współczesnej, a ich przewodnikiem jest, jak mogłoby być inaczej, mama. Radosna przygoda ze sztuką szybko staje się czymś z pogranicza koszmaru, a wspólne odkrywanie dzieł nie tyle zbliża dzieci i ich mamę, ale raczej tworzy między nimi niewidzialną barierę. Oto bariera, która coraz bardziej oddziela osoby posługujące się, jak dzieci, zdrowym rozsądkiem i wyobraźnią, od współczesnego świata, który ze zdrowym rozsądkiem nie ma już wiele wspólnego.

Jak udowadnia Elia w swoich kolejnych art bookach, lekcja wyniesiona ze świata sztuki współczesnej doskonale sprawdza się także w innych obszarach naszego świata – w końcu, jak do znudzenia powtarzają dzisiejsi krytycy – sztuka współczesna jest odbiciem otaczającej nas rzeczywistości. Wychodząc od tego co najbliżej niej, artystka zaczęła poszerzać obszar swej krytycznej obserwacji. Tak powstały następne art booki z serii „Peter and Jane”.

O współczesnej edukacji opowiada książeczka „We learn at home 1b” (2016), o dzisiejszym mieście – „We go out 1c” (2016), o obchodzeniu świąt – „We do Christmas 1d” (2018), o rzeczywistości pandemii i nowej popandemicznej normalności — „We do Lockdown 2a” (2020) oraz „We see the Sights” 2b (2022).

***

Miriam Elia (ur. 1982 r. w Londynie) jest brytyjską artystką wizualną tworzącą krótkie filmy, animacje, art booki, grafiki, kolaże oraz rysunki. Jest także autorką surrealistycznych audycji radiowych.

Miriam Elia ukończyła studia licencjackie z projektowania graficznego w Brighton, a także studia magisterskie w Royal College of Art w Londynie w 2006. W 2008 roku została nominowana do prestiżowej nagrody Sony Award za swój debiutancki program radiowy dla BBC Radio 4 pt.: „A Series Of Psychotic Episodes”.

W 2012 roku napisała i zagrała w swoim własnym miniserialu komediowym pt. „Survival” dla pasma filmów krótkometrażowych Random Acts na Channel 4, który opowiada historię 5 różnych zwierząt żyjących i radzących sobie w warunkach współczesnego społeczeństwa: od królika pobierającego zasiłki i sprzedającego „czyste” marchewki, aby przeżyć, po bogatego hipstera-lisa imprezującego całe życie w Shoreditch.

Jest najbardziej znana z serii art booków rozpoczętej w 2014 roku książką „We go to the gallery”. Wykorzystała w niej dziecięce postacie Petera i Jane z kultowej w Wielkie Brytanii serii Ladybird Book, które w pracy Miriam Elii zmagają się ze sztuką konceptualną. W ramach serii powstało dotąd sześć ilustrowanych książek. Przy pracy nad książkami Miriam Elia współpracuje z bratem Ezrą Elią.

Od 2019 roku współpracuje jako ilustratorka z brytyjskim magazynem The Critic.

___________

Wystawę można oglądać od 4 stycznia do 2 lutego 2025 r.

Dostępna jest po umówieniu telefonicznym: +48 664 977 481 lub mailowym: s7@s7art.pl

S7 Art Project
Senatorska 7
00-075 Warszawa
s7art.pl

 


Wydaj z nami

Zostań mecenasem tygodnika idei Teologii Politycznej w 2025!
„Interesują nas właśnie te idee, które zbudowały naszą rzeczywistość, postaci odzwierciedlające głębsze znaczenie własnej wspólnoty politycznej, wydarzenia, które ukazują sens zastanego losu”
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.