Od 3 stycznia wystawa w S7: „Poczytaj mi, mamo!”

Wystawa „Poczytaj mi, mamo!” jest prezentacją twórczości brytyjskiej artystki, Miriam Elii, przede wszystkim autorskich ilustracji do serii art booków „Peter and Jane”, czyli subwersywnych elementarzy, w których wyemancypowana mama objaśnia dzieciom nowy, wspaniały świat.

Otwarcie wystawy w piątek 3 stycznia 2025 r. w godz. 18:00-21:00 w galerii S7 w Warszawie, przy ul. Senatorskiej 7

Wystawa w S7 Art Project pt.: „Poczytaj mi, mamo!” podsumuje dotychczasową twórczość Miriam Elii poprzez prezentację wybranych pierwszych projektów i filmów oraz oryginalnych ilustracji do serii „Peter and Jane”. Zostaną także wyeksponowane grafiki oraz książki artystyczne drukowane w limitowanych seriach, które będzie można nabyć.

W rozpoczynającym serię art booku pt. „We go the gallery” (2014) czytelnik-widz zostaje tu utożsamiony z rodzeństwem: Peterem i Jane, którzy wkraczają w świat sztuki współczesnej, a ich przewodnikiem jest, jak mogłoby być inaczej, mama. Radosna przygoda ze sztuką szybko staje się czymś z pogranicza koszmaru, a wspólne odkrywanie dzieł nie tyle zbliża dzieci i ich mamę, ale raczej tworzy między nimi niewidzialną barierę. Oto bariera, która coraz bardziej oddziela osoby posługujące się, jak dzieci, zdrowym rozsądkiem i wyobraźnią, od współczesnego świata, który ze zdrowym rozsądkiem nie ma już wiele wspólnego.

Jak udowadnia Elia w swoich kolejnych art bookach, lekcja wyniesiona ze świata sztuki współczesnej doskonale sprawdza się także w innych obszarach naszego świata – w końcu, jak do znudzenia powtarzają dzisiejsi krytycy – sztuka współczesna jest odbiciem otaczającej nas rzeczywistości. Wychodząc od tego co najbliżej niej, artystka zaczęła poszerzać obszar swej krytycznej obserwacji. Tak powstały następne art booki z serii „Peter and Jane”.

O współczesnej edukacji opowiada książeczka „We learn at home 1b” (2016), o dzisiejszym mieście – „We go out 1c” (2016), o obchodzeniu świąt – „We do Christmas 1d” (2018), o rzeczywistości pandemii i nowej popandemicznej normalności — „We do Lockdown 2a” (2020) oraz „We see the Sights” 2b (2022).

***

Miriam Elia (ur. 1982 r. w Londynie) jest brytyjską artystką wizualną tworzącą krótkie filmy, animacje, art booki, grafiki, kolaże oraz rysunki. Jest także autorką surrealistycznych audycji radiowych.

Miriam Elia ukończyła studia licencjackie z projektowania graficznego w Brighton, a także studia magisterskie w Royal College of Art w Londynie w 2006. W 2008 roku została nominowana do prestiżowej nagrody Sony Award za swój debiutancki program radiowy dla BBC Radio 4 pt.: „A Series Of Psychotic Episodes”.

W 2012 roku napisała i zagrała w swoim własnym miniserialu komediowym pt. „Survival” dla pasma filmów krótkometrażowych Random Acts na Channel 4, który opowiada historię 5 różnych zwierząt żyjących i radzących sobie w warunkach współczesnego społeczeństwa: od królika pobierającego zasiłki i sprzedającego „czyste” marchewki, aby przeżyć, po bogatego hipstera-lisa imprezującego całe życie w Shoreditch.

Jest najbardziej znana z serii art booków rozpoczętej w 2014 roku książką „We go to the gallery”. Wykorzystała w niej dziecięce postacie Petera i Jane z kultowej w Wielkie Brytanii serii Ladybird Book, które w pracy Miriam Elii zmagają się ze sztuką konceptualną. W ramach serii powstało dotąd sześć ilustrowanych książek. Przy pracy nad książkami Miriam Elia współpracuje z bratem Ezrą Elią.

Od 2019 roku współpracuje jako ilustratorka z brytyjskim magazynem The Critic.

___________

Wystawę można oglądać od 4 stycznia do 2 lutego 2025 r.

Dostępna jest po umówieniu telefonicznym: +48 664 977 481 lub mailowym: s7@s7art.pl

S7 Art Project
Senatorska 7
00-075 Warszawa
s7art.pl