Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

„O władzy najwyższej” – Louis de Bonald

„O władzy najwyższej” – Louis de Bonald

Louis de Bonald, podobnie jak pozostali wielcy myśliciele konserwatywni przełomu XVIII i XIX wieku, kojarzony jest przede wszystkim z ostrą krytyką rewolucji francuskiej. Istotnie, był to ważny wątek jego twórczości, ale bynajmniej nie dominujący. Bonald oferuje nam znacznie więcej – pisze Jacek Kloczkowski we wstępie do książki Louisa de Bonald'a – „O władzy najwyższej”, która ukazała się w Ośrodku Myśli Politycznej.

Wydawca: Ośrodek Myśli Politycznej
Autor tekstu: Louis Gabriel Ambroise de Bonald
Przekład: Anna Węgrzyn 
Format:  125x195mm
Liczba stron: 504
ISBN: 978-83-647-5372-5
Oprawa miękka

Prezentujemy Państwu pierwszy polski wybór pism Louisa de Bonald'a –czołowego myśliciela politycznego końca XVIII i pierwszej połowy XIX wieku, klasyka myśli konserwatywnej i kontrrewolucyjnej, prekursora francuskiej socjologii, autora inspirujących rozważań o władzy, społeczeństwie, rewolucji i stanie Europy w burzliwej epoce zmian, których był przenikliwym krytykiem i interpretatorem.

Tak Bonald pisał o narodzie: 

Nie, naród nie jest suwerenem państwowym lub politycznym. Jest suwerenem, którego władza opiera się na rodzinie, w której znajduje on swego ministra, swych poddanych, swe sługi, zarządców swych dóbr, w której, w wymiarze prywatnym, odnajduje on wszystko to, co stanowi władzę. Nierozumni lub przekupni są ci, którzy odurzając go ideą jego rzekomej suwerenności politycznej, zagłuszają w nim upodobanie do władzy w rodzinie, zachęcając, by gardził związanymi z nią obowiązkami lub lekceważył je. („O rządzie przedstawicielskim")

A Jacek Kloczkowski tak pisał we wstępie do prezentowanej publikacji:

„Louis de Bonald, podobnie jak pozostali wielcy myśliciele konserwatywni przełomu XVIII i XIX wieku, kojarzony jest przede wszystkim z ostrą krytyką rewolucji francuskiej. Istotnie, był to ważny wątek jego twórczości, ale bynajmniej nie dominujący. Bonald oferuje nam znacznie więcej. Pisał wiele i na zróżnicowane tematy. Zarazem konsekwentnie rozwijał swą myśl, już w pierwszych swych dziełach wyznaczając jej ramy i główne zasady, a potem wracając do nich w kolejnych książkach i artykułach."

Po czym dodaje: 

„Nie dorównywał nigdy sławą Edmundowi Burke’owi, bardziej od niego uwagę przykuwał również Joseph de Maistre. Niemniej Bonald zwykle jest wymieniany jednym tchem z tymi znakomitymi autorami, gdy wskazuje się najważniejszych dawnych twórców konserwatyzmu. W Polsce nigdy o nim nie zapomniano, ale jego dorobek omawiano i przywoływano – zarówno w pracach naukowych, jak i w publicystyce – stosunkowo rzadko. Przede wszystkim Bonalda nie wydawano w polskich przekładach. Ten bardzo ciekawy i istotny myśliciel zasłużył niewątpliwie na więcej uwagi."

Książka przełożona przez Annę Węgrzyn ukazała się w 2019 roku w Ośrodku Myśli Politycznej.

Zachęcamy do szerszego zapoznania się z tą publikacją na stronie Wydawcy!


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Zostań wydawcą zbioru ks. Janusza St. Pasierba „Kult i kultura”
Wesprzyj wydanie niezwykłego zbioru ks. Pasierba
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.