Louis de Bonald, podobnie jak pozostali wielcy myśliciele konserwatywni przełomu XVIII i XIX wieku, kojarzony jest przede wszystkim z ostrą krytyką rewolucji francuskiej. Istotnie, był to ważny wątek jego twórczości, ale bynajmniej nie dominujący. Bonald oferuje nam znacznie więcej – pisze Jacek Kloczkowski we wstępie do książki Louisa de Bonald'a – „O władzy najwyższej”, która ukazała się w Ośrodku Myśli Politycznej.
Wydawca: Ośrodek Myśli Politycznej
Autor tekstu: Louis Gabriel Ambroise de Bonald
Przekład: Anna Węgrzyn
Format: 125x195mm
Liczba stron: 504
ISBN: 978-83-647-5372-5
Oprawa miękka
Prezentujemy Państwu pierwszy polski wybór pism Louisa de Bonald'a –czołowego myśliciela politycznego końca XVIII i pierwszej połowy XIX wieku, klasyka myśli konserwatywnej i kontrrewolucyjnej, prekursora francuskiej socjologii, autora inspirujących rozważań o władzy, społeczeństwie, rewolucji i stanie Europy w burzliwej epoce zmian, których był przenikliwym krytykiem i interpretatorem.
Tak Bonald pisał o narodzie:
Nie, naród nie jest suwerenem państwowym lub politycznym. Jest suwerenem, którego władza opiera się na rodzinie, w której znajduje on swego ministra, swych poddanych, swe sługi, zarządców swych dóbr, w której, w wymiarze prywatnym, odnajduje on wszystko to, co stanowi władzę. Nierozumni lub przekupni są ci, którzy odurzając go ideą jego rzekomej suwerenności politycznej, zagłuszają w nim upodobanie do władzy w rodzinie, zachęcając, by gardził związanymi z nią obowiązkami lub lekceważył je. („O rządzie przedstawicielskim")
A Jacek Kloczkowski tak pisał we wstępie do prezentowanej publikacji:
„Louis de Bonald, podobnie jak pozostali wielcy myśliciele konserwatywni przełomu XVIII i XIX wieku, kojarzony jest przede wszystkim z ostrą krytyką rewolucji francuskiej. Istotnie, był to ważny wątek jego twórczości, ale bynajmniej nie dominujący. Bonald oferuje nam znacznie więcej. Pisał wiele i na zróżnicowane tematy. Zarazem konsekwentnie rozwijał swą myśl, już w pierwszych swych dziełach wyznaczając jej ramy i główne zasady, a potem wracając do nich w kolejnych książkach i artykułach."
Po czym dodaje:
„Nie dorównywał nigdy sławą Edmundowi Burke’owi, bardziej od niego uwagę przykuwał również Joseph de Maistre. Niemniej Bonald zwykle jest wymieniany jednym tchem z tymi znakomitymi autorami, gdy wskazuje się najważniejszych dawnych twórców konserwatyzmu. W Polsce nigdy o nim nie zapomniano, ale jego dorobek omawiano i przywoływano – zarówno w pracach naukowych, jak i w publicystyce – stosunkowo rzadko. Przede wszystkim Bonalda nie wydawano w polskich przekładach. Ten bardzo ciekawy i istotny myśliciel zasłużył niewątpliwie na więcej uwagi."
Książka przełożona przez Annę Węgrzyn ukazała się w 2019 roku w Ośrodku Myśli Politycznej.
Zachęcamy do szerszego zapoznania się z tą publikacją na stronie Wydawcy!