14, 21, 25 i 28 listopada - te dni warto zarezerwować w swoich kalendarzach
Ośrodek Myśli Politycznej – www.omp.org.pl - zaprasza
***
Konferencja "Punkty zwrotne. Największe błędy i dylematy polityczne w dziejach Polski" (25 XI)
Zapraszamy na konferencję, na której wystąpią m.in.: dr Przemysław Żurawski vel Grajewski - Uniwersytet Łódzki, prof. Rafał Habielski - Polska Akademia Nauk, dr Piotr Koryś - Uniwersytet Warszawski, prof. Tomasz Gąsowski - Uniwersytet Jagielloński, Mirosław Sanek - OMP, dr Maciej Korkuć - IPN Kraków, dr hab. Radosław Żurawski vel Grajewski - Uniwersytet Łódzki.
Wśród tematów m.in.:
Czy Polska powinna wraz z Hitlerem zaatakować ZSRR pod koniec lat 30-tych?
Czy gdyby w XVII wieku rozwiązano problem kozacki, I RP by nie upadła?
Czy Piłsudski powinien wesprzeć „Białych” w walce z Bolszewikami?
Czy błędy gospodarcze Sanacji w czasie Wielkiego Kryzysu pogrążyły II RP?
Czy powstania listopadowe i styczniowe były potrzebne? …
i wiele innych kluczowych pytań politycznych z dziejów Polski.
Kraków, Herbewo, ul. Lubelska 29 (VI piętro), 25 listopada, 11.00-17.30
Zgłoszenia: biuro@omp.org.pl (do 20 listopada) lub http://www.facebook.com/event.php?eid=299856823367397. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń – ilość miejsc ograniczona.
Konferencja odbędzie się w ramach projektu edukacyjno-badawczo-wydawniczego "Historie do przemyślenia. Punkty zwrotne dziejów politycznych Polski". Jest on realizowany dzięki wsparciu Muzeum Historii Polski w Warszawie, w ramach programu "Patriotyzm Jutra".
Zapraszamy także na blog OMP: http://www.omp.org.pl/blog/?tag=przelomowe-wydarzenia-dziejow-polski i stronę www.polskietradycje.pl.
***
Seminarium "Historie do przemyślenia: Powstanie Warszawskie / Stan wojenny" (14 i 28 XI)
Zapraszamy do udziału w seminariach poświęconych politycznym aspektom powstania warszawskiego i stanu wojennego, które poprowadzi dr Maciej Korkuć z krakowskiego oddziału IPN. Odbędą się one w Krakowie 14 i 28 listopada, o 16.00 (oba potrwają ok. 90 minut). W ich trakcie zostaną rozważone okoliczności i skutki podjęcia decyzji o wybuchu powstania warszawskiego i wprowadzenia stanu wojennego. Skonfrontowane z faktami będą - utrwalone m.in. wskutek działalności peerelowskiej propagandy - stereotypy dotyczące wydarzeń 1944 r., a także argumentacja obrońców poczynań komunistycznej władzy z roku 1981.
Dokładne informacje logistyczne zostaną przekazane po przyjęciu przez nas zgłoszenia do udziału - prosimy o przesłanie na adres omp@omp.org.pl do 12 listopada listu zapowiadającego chęć przybycia lub dokonać rejestracji na facebooku http://www.facebook.com/event.php?eid=243791149017326. Liczba miejsc jest ograniczona.
Seminaria odbędą się w ramach projektu edukacyjno-badawczo-wydawniczego Historie do przemyślenia. Punkty zwrotne dziejów politycznych Polski. Jest on realizowany dzięki wsparciu Muzeum Historii Polski w Warszawie, w ramach programu "Patriotyzm Jutra".
***
Debata "Co dalej z UE? Dylematy czasów kryzysu" (21 XI)
Zapraszamy na dyskusję poświęconą kryzysowi gospodarczemu, a szczególnie:
- jego ekonomicznym, kulturowym i politycznym przyczynom i skutkom, tym już zauważonym i tym, które dopiero mogą się ujawnić,
- dotąd zastosowanym i zapowiadanym sposobom na jego przezwyciężenie.
W debacie wezmą udział wykładowcy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, dr Mariusz Andrzejewski i prof. Aleksander Surdej. Poprowadzi ją Wojciech Jakóbik.
21 listopada, godzina 17.30, Herbewo, ul. Lubelska 29 (VI piętro).
Potwierdzenie udziału: http://www.facebook.com/event.php?eid=241028909286339
Teksty i informacje na tematy związane z problematyką debaty: www.sporyokapitalizm.pl oraz www.usa-ue.pl.
Dyskusja odbywa się w ramach programu Krakowski Klub Kultury i Myśli Politycznej. Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków - www.krakow.pl.
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!