Niezależna Zrzeszenie Studentów UW zaprasza na pokaz nowego filmu Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka o stanie wojennym: "Towarzysz Generał idzie na wojnę" (swoisty "Towarzysz Generał 2")
Niezależna Zrzeszenie Studentów UW zaprasza na pokaz nowego filmu Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka o stanie wojennym: "Towarzysz Generał idzie na wojnę" (swoisty "Towarzysz Generał 2")
Po pokazie przewidziana jest panel dyskusyjny:
Grzegorz BRAUN (reżyser)
dr Marcin ZAREMBA (Instytut Historii UW, "Polityka")
dr Piotr GONTARCZYK (IPN)
Wojciech TOMCZYK (dramaturg, reżyser, autor m.in. "Norymbergi")
Przed pokazem wyświetlana będzie kilku minutowa etiuda zrealizowaną przez przez Fundację Odpowiedzialność Obywatelska "Stan nie pokoju czyli dwa lata codzienności" w ramach akcji "Młodzi pamiętają". Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska jest jednym z patronów naszego pokazu.
Patronat nad wydarzeniem objął między innymi IPN, Teologia Polityczna, Fundacja Republikańska, FOO, Fronda.pl, Rebelya.pl, wpolityce.pl histmag.org, oraz Instytut Jagielloński
Czas i miejsce:
13 grudnia, godzina 20:00
Aula Starego BUWu, Kampus Centralny UW
Krótki opis filmu "Towarzysz generał idzie na wojnę"
Film – szukając odpowiedzi na podstawowe pytanie o realność zagrożenia interwencją sowiecką – przedstawia proces przygotowywania, wdrażania i realizacji stanu wojennego, czyli opowiadać historię Polski od lata ‘80 do 13 grudnia 1981.
Do udziału w filmie zaproszeni zostaną historycy zajmujący się tym okresem, m.in.: prof. Andrzej Paczkowski, m.in. autor książki "Wojna polsko-jaruzelska";dr Lech Kowalski, m.in. autor książki "Generał ze skazą"'; prof. Richard Pipes, doradca prezydenta Reagana ds. Europy Środkowo-Wschodniej; Władymir Bukowski, sowietolog, który zeskanował dokumenty KPZR dotyczące m.in. stanu wojennego; dr Antoni Dudek, dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej, dr Sławomir Cenckiewicz, dr Piotr Gontarczyk z Instytutu Pamięci Narodowej , dr Bogdan Musiał oraz świadkowie wydarzeń, o których opowiada film.
Słowo o twórcach filmu:
Robert Kaczmarek – reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię w PWSFTViT w Łodzi. Współzałożyciel Stowarzyszenia Producentów Filmowych. W latach 1991-1994 prezes firmy producenckiej Dr Watkins, od roku 1997 prezes firmy Biograf Film, od roku 2005 prezes firmy Film Open Group. Reżyser lub producent ponad 100 filmów, w tym tak głośnych obrazów jak Defilada zwycięzców, Towarzysz Generał, New Poland, Solidarni 2010, Krzyż, Eugenika – w imię postępu oraz cyklu Errata do biografii ( 61 odcinków).
Grzegorz Braun – reżyser i scenarzysta filmowy. Jest absolwentem studiów polonistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim, na którym następnie podjął pracę. W 1993 ukończył studia podyplomowe na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Jest autorem i współautorem wielu filmów dokumentalnych m.in.: Eugenika - w imię postępu, Marsz wyzwolicieli, Oskarżenie, Plusy dodatnie, plusy ujemne, Wielka ucieczka cenzora
czy Śmierć człowieka utalentowanego a wraz z Robertem Kaczmarkiem: New Poland ,Towarzysz Generał , TW Bolek , Defilada zwycięzców oraz współtwórcą telewizyjnego cyklu Errata do biografii
nowe kino historyczne - tego nie zobaczysz w TV!
https://www.facebook.com/nowekinohistoryczne
strona wydarzenia:
https://www.facebook.com/nowekinohistoryczne#!/events/285214264846983/
Już 17 stycznia (wtorek) o godzinie 20:00 zapraszamy na kolejny pokaz w ramach pokazów NZS UW "Nowe kino historyczne", tym razem będzie to "Eugenika". Szczegóły wkrótce.
Po pokazie będzie możliwość zakupu filmów studia które zrealizowało film.
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!