Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Benedykt XVI: Anioł Pański: prawda o Niepokalanym Poczęciu Maryi powinna jaśnieć w naszym życiu

Benedykt XVI: Anioł Pański: prawda o Niepokalanym Poczęciu Maryi powinna jaśnieć w naszym życiu

Wyrażenie «pełna łaski» wskazuje na cudowne dzieło miłości Boga

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyrażenie «pełna łaski» wskazuje na cudowne dzieło miłości Boga

„Moją myśl i słowo pozdrowienia kieruję do wszystkich Polaków. «Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą» (Łk  1, 28). Oto znane nam słowa anielskiego pozdrowienia, skierowane do Maryi, Bożej Matki. Powtarzamy je chętnie w naszej codziennej modlitwie, przypominamy dzisiaj, rozważając tajemnicę Jej Niepokalanego Poczęcia. Niech Maryja pomoże nam unikać grzechów, być wiernymi woli Bożej, nieść innym miłość, radość i dobro. Wszystkim, którzy pragną naśladować świętość Jej życia z serca błogosławię”.

Tajemnica obchodzonego w liturgii Niepokalanego Poczęcia stała w centrum papieskiego rozważania na Anioł Pański. Benedykt XVI przypomniał dogmatyczne sformułowanie z bulli Piusa IX Ineffabilis Deus, że Maryja „szczególną wszechmocnego Boga łaską i przywilejem, przez wzgląd na zasługi Chrystusa Jezusa Zbawiciela rodu ludzkiego, zachowana była wolna od wszelkiej skazy pierworodnej winy”.

„Ta prawda wiary zawarta jest w słowach pozdrowienia, jakie wypowiedział Archanioł Gabriel: «Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą». Wyrażenie «pełna łaski» wskazuje na cudowne dzieło miłości Boga, który zechciał przywrócić nam życie i wolność stracone wraz z grzechem, za pośrednictwem swego Jednorodzonego Syna: wcielonego, umarłego i zmartwychwstałego. Stąd już od II wieku Kościół na Wschodzie i Zachodzie wzywa i czci Dziewicę, która swoim «tak» przybliżyła ziemi niebo, stając się – jak głosi starożytny kantyk – «rodzicielką Boga i naszą żywicielką» (...). Także nam została dana «pełnia łaski», którą powinniśmy jaśnieć w naszym życiu, albowiem, jak pisze św. Paweł, «Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa napełnił nas wszelkim błogosławieństwem duchowym... i wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani... przeznaczając nas dla siebie jako przybranych synów». To usynowienie otrzymujemy za pośrednictwem Kościoła w dzień Chrztu, do czego nawiązuje św. Hildegarda z Bingen pisząc: «Kościół jest zatem dziewiczą matką wszystkich chrześcijan»”.

Pozdrawiając wiernych po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Benedykt XVI zwrócił się szczególnie do Papieskiej Akademii Niepokalanej. Przypomniał zmarłego przed trzema miesiącami kard. Andrzeja Marię Deskura. Przez wiele lat polski purpurat przewodniczył tej instytucji promującej dogmat o Niepokalanym Poczęciu wśród wiernych i co roku – mimo stanu zdrowia i upływu lat – pojawiał się 8 grudnia w południe na Placu św. Piotra.


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.