Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

[RELACJA +GALERIA] Nagrody Totus Tuus 2023 rozdane!

[RELACJA +GALERIA] Nagrody Totus Tuus 2023 rozdane!

Dzisiejsi wyróżnieni to ci, którzy realizują zamysł encykliki "Evangelium Vitae". To ci, którzy promują cywilizację życia – mówił ks. Dariusz Kowalczyk podczas gali rozdania nagród Totus Tuus 2023. Wśród laureatów znaleźli się ks. prof. Jerzy Szymik i ks. prof. Jarosław Merecki SDS.

Wczoraj, 14 października na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala rozdania nagród Totus Tuus 2023.  Nagrody określane mianem „katolickiego nobla” przyznawane są przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” osobom lub instytucjom wnoszącym wybitny wkład w kulturę chrześcijańską, promowanie godności człowieka oraz propagowanie nauczania Jana Pawła II. Ceremonia ich wręczenia odbywa się co roku w sobotę poprzedzającą obchody Dnia Papieskiego, który w tym roku obchodzony jest pod hasłem „Jan Paweł II – Cywilizacja życia”.

Pierwsza nagroda w kategorii „Osiągniecia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” została przyznana prof. Pawłowi Łukaszewskiemu – kompozytorowi, dyrygentowi i nauczycielowi akademickiemu za wybitnie osiągniecia kompozytorskie i dyrygenckie oraz „za dźwięk, głos i harmonię, które służą sacrum”.

Nagroda w kategorii „promowanie godności człowieka” trafiła na ręce dr. Pawła Grabowskiego, lekarza chirurga i specjalisty w dziedzinie medycyny paliatywnej, założyciela Hospicjum Proroka Eliasza w Makówce na Podlasiu.

Laureatem trzeciej nagrody w dziedzinie propagowania nauczania Jana Pawła II został ks. prof. Jarosław Merecki SDS, profesor antropologii filozoficznej na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, autor licznych publikacji z zakresu etyki i antropologii. Ks. prof. Merecki jest również tłumaczem książki Vittorio Possenti „Nowy początek. Teologia polityczna i filozofia historii", która już niebawem ukaże się nakładem Teologii Politycznej.

Czwarta statuetka, czyli „Totus Tuus medialny im. bpa Jana Chrapka” przekazany został Wydawnictwu „W Drodze”. Dziękując za wyróżnienie, redaktor naczelny Roman Bielecki OP zaznaczył, że statuetka jest nagrodą nie tylko dla całej redakcji, ale również dla czytelników wydawnictwa, którzy odnajdują się w tej formie mówienia o wierze, Kościele i Bogu, która polega na tym, że „nie jesteśmy posiadaczami prawdy, ale wspólnie jej szukamy”.

Wreszcie piątą statuetkę, Nagrodę Specjalną Totus Tuus 2023 otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik – kapłan archidiecezji katowickiej, teolog, wykładowca oraz poeta. Jego badania dotyczą przede wszystkim chrystologii, teologii kultury oraz myśli Benedykta XVI. Ks. prof. Jerzy Szymik opublikował 70 książek naukowych, eseistycznych i poetyckich. Jest również autorem wydanej przez Teologię Polityczną książki „Zachwyt i inne skutki wiary” oraz licznych wykładów odbywających się pod patronatem naszego wydawnictwa.

Kapituła przyznała Księdzu Profesorowi nagrodę „za służbę prawdzie o Bogu i człowieku, za urzekającą moc słowa, które przekonuje współczesną kulturę, że najpiękniejsze co mogło się przydarzyć tej ziemi, to chrześcijaństwo”.

Odbierając nagrodę, Ksiądz Profesor podtrzymał ostatnie zdanie: „Najpiękniejsze, co mogło się przydarzyć tej ziemi, to chrześcijaństwo”, zaczerpnięte z jednego z jego wierszy. Dziękując za nagrodę dołączył do nich słowa dwóch innych utworów: „Być śląskim księdzem” i „Ogród w Pszowie”:

 

(…)

Idziemy za Nim
Całymi  latami oglądaliśmy jedynie Jego plecy
Ale teraz pod wieczór,
Coraz częściej zdaje się odwracać głowę 
jakby nas liczył,
jakby pytał, czy nadal może na nas liczyć,
jakby liczył dni, kiedy ujrzymy Go twarzą w twarz, jakim jest

Póki co, pocę się
Jakbym krwawił
(…)
Coraz częściej mnie pytają:
Czyż to nie ciebie widziałem z Nim w ogrodzie?


Tak, to byłem ja

 

Podsumowując wydarzenie, kard. Kazimierz Nycz wyjaśnił znaczenie hasła tegorocznego Dnia Papieskiego: „Jan Paweł II – Cywilizacja życia”. Jak zauważył, Episkopat postanowił skupić się na tych aspektach nauczania św. Jana Pawła II, które są najbardziej ponadczasowe i okazały się najbardziej profetyczne. Dziś jesteśmy świadkami olbrzymiego postępu w medycynie i technologii. Papież bardzo wyraźnie widział w tym nie tylko szanse, ale i zagrożenia, jakie może on nieść dla godności i szacunku wobec ludzkiego życia.

Zachęcamy do zapoznania się z życiorysem, twórczością i dokonaniami dzisiejszych Laureatów. Książkę ks. prof. Jerzego Szymika „Zachwyt i inne skutki wiary” można zakupić tutaj, zaś na naszym kanale YouTube Teologii Politycznej można zapoznać się z wykładami Księdza Profesora.

Relację z wydarzenia opracował Stanisław Puchniewicz

Fot. EpiskopatNews


Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.