Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

[FOTORELACJA] Znamy laureatów tegorocznych nagród TOTUS TUUS

[FOTORELACJA] Znamy laureatów tegorocznych nagród TOTUS TUUS

Fundacja Gajusz, Pan Stanisław Leszczyński, Dni Jana Pawła II i „Przewodnik Katolicki” to tegoroczni laureaci Nagród Totus Tuus przyznawanych przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Nagrodę specjalną otrzymał ks. Leszek Kryża, Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP.

Statuetki w kształcie anioła wzbijającego się do lotu wręczono podczas uroczystej Gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Nagrody przyznawane są tradycyjnie z okazji Dnia Papieskiego, który w tym roku obchodzony jest 16 października pod hasłem „Blask Prawdy”.

W uroczystości transmitowanej w Programie 2 TVP uczestniczył m.in. nuncjusz apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, Prymas Polski abp Wojciech Polak i sekretarz Generalny KEP bp Artur Miziński.

Nagrodami Totus Tuus honorowane są osoby i instytucje, które inspirując się nauczaniem św. Jana Pawła II w sposób szczególny przyczyniają się do budowania cywilizacji miłości. Totusy przyznawane są w czterech kategoriach: Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, Promocja godności człowieka, Propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II oraz TOTUS TUUS medialny im. bp. Jana Chrapka.

W Kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” Nagroda TOTUS TUUS za rok 2022 została przyznana Panu Stanisławowi Leszczyńskiemu za niezliczone momenty obcowania z pięknem w czystej postaci, promocję muzyki polskiej, prezentacji jej piękna i wartości w świecie.

Stanisław Leszczyński jest teoretykiem muzyki, krytykiem, publicystą, menadżerem i pedagogiem. W latach 1979-81 był szefem działu muzyki klasycznej w Przedsiębiorstwie Państwowym Polskie Nagrania, a w latach 1988-91 – konsultantem programowym Filharmonii Narodowej. Był również dyrektorem Nagrań Muzycznych Polskiego Radia od 1991 do 1994 r. Jest współtwórcą i pierwszym dyrektorem Studia koncertowego S-1 Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Jestem zaskoczony, zaszczycony i zobowiązany – powiedział Stanisław Leszczyński odbierając nagrodę. – Jak podkreślił, jest to nagroda dla tej pięknej damy, jaką jest muzyka artystyczna.

Nagroda TOTUS TUUS za rok 2022 w kategorii „Promocja godności człowieka” została przyznana Fundacji Gajusz za ewangeliczną afirmację życia dziecka z ciężką chorobą wykrytą przed urodzeniem, ofiarną opiekę paliatywną i hospicyjną okazywaną osieroconym niemowlętom oraz promowanie adopcji.

Fundacja Gajusz każdego roku wspiera ok. 1000 rodzin, które znalazły się w kryzysowej sytuacji. Fundacja m.in. zapewnia pomoc psychologiczną na pediatrycznych oddziałach onkologicznych, prowadzi hospicjum domowe, a także hospicjum stacjonarne i perinatalne oraz Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny i Centrum Terapii i Pomocy Dziecku i Jego Rodzinie.

Fundacji Gajusz nagrodzona została za ewangeliczną afirmację życia dziecka z ciężką chorobą wykrytą przed urodzeniem, ofiarną opiekę paliatywną i hospicyjną okazywaną osieroconym niemowlętom oraz promowanie adopcji

Nagrodę odebrała Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, Prezes Zarządu Fundacji, która przypomniała o ponad 170 osobach pracujących w Fundacji i ok. tysiącu małych podopiecznych. Jak podkreśliła, odpowiedź na pytanie, czym jest godność „Gajuszątek” brzmi: jest to miłość.

Nagroda TOTUS TUUS za rok 2022 w kategorii „Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II” została przyznana inicjatywie krakowskiego środowiska akademickiego pn. Dni Jana Pawła II – za podjęcie rzetelnej naukowej analizy dziedzictwa św. Jana Pawła II, jego utrwalanie oraz ukazywanie wciąż aktualnego bogactwa papieskiej myśli. Celem Dni Jana Pawła II jest upamiętnienie osoby Świętego Jana Pawła II i popularyzacja jego dziedzictwa w społeczności akademickiej Krakowa i całej Małopolski.

Decyzja o organizacji pierwszych Dni Jana Pawła II została podjęta w 2006 r. przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. Było to kilka miesięcy po śmierci Papieża. Twórcom zależało na tym, aby dziedzictwo Papieża było zgłębiane i aplikowane do współczesnych kontekstów. W przedsięwzięciu wzięły udział nie tylko krakowskie uczelnie, ale również szkoły wyższe z województwa małopolskiego i inne placówki naukowe. Co roku wyznaczany jest nowy temat Dni, inspirowany przez charakterystyczne wątki nauczania Jana Pawła II. W kolejnych latach funkcję koordynatora „Dni” przejmują kolejne uczelnie.

Nagrodę odebrał rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II ks. prof. Robert Tyrała, który podkreślił znaczenie intelektualnego zgłębiania dziedzictwa Jana Pawła II i podziękował za nagrodę w imieniu całego tego środowiska akademickiego.

Nagroda TOTUS TUUS za rok 2022 w kategorii „TOTUS TUUS medialny im. bpa Jana Chrapka” została przyznana „Przewodnikowi Katolickiemu” za ukazywanie orędzia chrześcijańskiego z nadzieją i otwartością potrzebną współczesnemu człowiekowi oraz inspirowanie krytycznej debaty w łonie Kościoła, w zgodzie z duchem Ewangelii.

„Przewodnik Katolicki” to najstarszy, polski tygodnik społeczno-religijny, powołany pod konie XIX w przez bp Floriana Stablewskiego. Koncentruje się na sprawach dotyczących wiary, a także życia Kościoła lokalnego i powszechnego.

Nagrodę odebrał redaktor naczelny, ks. Wojciech Nowicki. Nawiązując do Ewangelii podkreślił, że żeby uwierzyć trzeba poznać i zobaczyć. Wyraził radość, że „Przewodnik” to ludziom ułatwia. – Droga redakcjo, to jest wasz, nasz wspólny sukces – powiedział.

Nagroda Specjalna TOTUS TUUS za rok 2022 została przyznana Księdzu Leszkowi Kryży SChr za wieloletnią, pełną nadziei, poświęcenia i kreatywności misję pomocy Kościołowi na Wschodzie świadczoną z pokorą oraz ewangeliczną radością w czasach pokoju oraz w warunkach wojny.

Ks. Leszek Kryża Schr od ponad 10 lat pracuje jako Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, odbywając liczne podróże na tereny krajów byłego ZSRR i organizując pomoc dla tamtejszych wiernych. Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP, czy Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Odbierając nagrodę z rąk abp Salvatore Pennacchio, ks. Kryża podkreślił, że nagrodę tę traktuje jako nagrodę zbiorową dla tych wszystkich, z którymi razem może coś dobrego robić. – Bez nich nie dałbym rady – powiedział. Jak zaznaczył, szczególnie chyli czoła przed tymi, którzy teraz, za wschodnią granicą, wcielają w życie idee solidarności.

Podczas gali wystąpili m.in. Andrzej Lampert, Olga Szomańska, Janek Traczyk i Basia Giewont. Zaprezentowano również sylwetki kilku stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy rokrocznie zbiórka na potrzeby Fundacji.

Źródło: KAI 

Fot. DzieloPL / Twitter


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.