Śmierć i polityka - Spotkanie w Łodzi (30.03.2011)

Śmierć i polityka - Spotkanie w Łodzi (30.03.2011)

"Śmierć i polityka" - relacja z debaty

W środę 30 marca w Łodzi na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego odbyło się pierwsze spotkanie z twórcami rocznika „Teologia Polityczna”.
W reprezentacyjnej auli  „Paragrafu” (jak powszechnie określa się nowy budynek Wydziału Prawa w Łodzi)  dr. Marka Cichockiego i dr. Dariusza Gawina przywitali licznie zgromadzeni studenci oraz  środowiska akademickie. Nie zabrakło wielu mieszkańców Łodzi, przyjaciół i zwolenników „Teologii Politycznej”, jak również emitowanego w TVP Kultura, niestety nieukazującego się już, programu publicystycznego pt.  „Trzeci punkt widzenia”.
Prowadzącym to wyjątkowe, bo inaugurujące spotkanie był znany i ceniony politolog z Uniwersytetu Łódzkiego, dr Przemysław Żurawski vel Grajewski, autor najnowszej książki pt. „Geopolityka-siła-wola. Rzeczypospolitej zmagania z losem”.
Temat naszej pierwszej debaty brzmiał „Śmierć i polityka”. I istotnie te dwa tytułowe, zarazem newralgiczne słowa padały wielokrotnie podczas przemówień szacownych prelegentów. W tym szczególnym czasie, zbliżającej się rocznicy katastrofy smoleńskiej, nabierały nowego, realnego znaczenia. O roli śmierci w polityce, śmiertelnych zagrożeniach związanych z polityką i o nieśmiertelności idei państwa rozmawialiśmy ponad trzy godziny.
 Niewątpliwie temat nadaje się na serię wykładów i spotkań. Daje to możliwość kontynuacji w nieodległej przyszłości, również tu, w Łodzi. W końcu to tylko 1,5-godzinna podróż pociągiem z Warszawy.
W imieniu mieszkańców naszego pięknego miasta żywię nadzieję, iż to uroczyście zainicjowane pierwsze spotkanie „Teologii Politycznej” w Łodzi wejdzie na stałe do kalendarza najważniejszych łódzkich wydarzeń intelektualnych i stanie się ważnym głosem w najistotniejszych sprawach dotyczących naszego Państwa.
Patronat medialny nad całym wydarzeniem objęła TVP Łódź. Za co serdecznie dziękujemy.

Bartłomiej Kosiński,
Współorganizator debaty w Łodzi

 

Posłuchaj debaty:

[mp3 plik=assets/stories/Debaty/mier-i-polityka-debata-w-odzi/debata_lodz.mp3]

 


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wydaj z nami

„Od Salaminy do Radzymina” – wesprzyj wydanie nowego numeru rocznika „Teologia Polityczna”
Kim jesteśmy i kim chcielibyśmy być? Ile naprawdę warte jest dla nas to, co uważamy za swoją tożsamość?
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.