Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Brague we Wrocławiu o antyhumanizmie

Współczesne prądy intelektualne nie są w stanie wyjaśnić, dlaczego istnienie człowieka jest rzeczą dobrą – stwierdził prof. Rémi Brague w czasie wykładu na temat uzasadnienia ludzkiej egzystencji zorganizowanego we Wrocławiu przez Teologię Polityczną.

Brague skomentował koncepcję „trzeciego humanizmu” (po włoskim i weimarskim), sformułowaną przez Eduarda Sprangera, i przeciwstawił ją dzisiejszym prądom nazywającym siebie humanistycznymi, a w istocie, zdaniem francuskiego myśliciela, będącym głęboko antyhumanistycznymi. Aby uzasadnić swój pogląd, Brague przedstawił kolejne fazy ewolucji humanizmu na przestrzeni dziejów i skonfrontował je z podstawowymi twierdzeniami postmodernistycznej ideologii ekologicznej, która rolę człowieka marginalizuje i czyni go zwykłym elementem przyrody.

Rémi Brague skomentował pochodzenie terminu „antyhumanizm” opierając się na myśli Jacques"a Maritaina i twierdzeniach poety rosyjskiego Aleksandra Bloka. Następnie Brague przeanalizował twierdzenia Michela Foucault, dopatrującego się w humanizmie dążenia człowieka do władzy i panowania nad światem. Gość Teologii Politycznej stwierdził, że są one typowe dla współczesnego antyhumanizmu, który, porzuciwszy transcendencję, dąży do deifikacji człowieka lub natury. Zdaniem Brague"a taki „humanizm” jest zdolny zbudować tylko kulturę nieludzką, gdyż nie potrafi odpowiedzieć na kluczowe, z punktu widzenia metafizycznego, pytanie o sens istnienia człowieka.

Rémi Brague jest historykiem filozofii starożytnej i średniowiecznej filozofii orientalnej. Wykłada na paryskiej Sorbonie i Uniwersytecie Monachijskim.

Łukasz Maślanka


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Nowy początek” prof. Vittorio Possentiego!
Wydaj „Nowy początek” prof. Possentiego z Teologią Polityczną
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.