Brague: Kim jest człowiek poddany sekularyzacji?

Człowiek poddany sekularyzacji to taki, który uważa stulecie za górny pułap realizacji ludzkich ambicji – powiedział prof. Rémi Brague w czasie wykładu zorganizowanego przez Teologię Polityczną w Krakowie.

Brague posłużył się hasłem kampanii reklamowej zorganizowanej w zeszłym roku przez brytyjskich ateistów, aby ujawnić słabe strony stosowanej przez nich argumentacji. Zdanie „prawdopodobnie nie ma Boga. Przestań się więc martwić i ciesz się swoim życiem” zostało rozłożone na części pierwsze i posłużyło za punkt wyjścia do refleksji. Rémi Brague zastanawiał się m.in., czy Bóg aby na pewno szukany jest tam, gdzie może być znaleziony, i czy sam ateizm nie jest swego rodzaju wiarą, a nawet bigoterią. Następnie postawił pytanie, dlaczego osoby niewierzące uważają potencjalne istnienie Boga za problem i starał się udowodnić, że ewentualne Jego istnienie byłoby większym kłopotem dla ateistów, niż dla wierzących.

Prof. Brague zaznaczył również za Augustynem, że sformułowanie „ciesz się życiem” jest równoznaczne z samym faktem egzystencji. Na koniec Brague rozprawił się z imperatywem neutralności światopoglądowej wychowania dzieci porównując potrzeby religijne z innymi, które rodzic ma obowiązek zaspokajać.

Rémi Brague jest historykiem filozofii starożytnej i orientalnej filozofii średniowiecznej. Wykłada na Sorbonie i Uniwersytecie Monachijskim.

Przyjdź na wykład we Wrocławiu


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.