Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Mateusz Matyszkowicz Sfera wyłączona z politycznych antagonizmów

Mateusz Matyszkowicz Sfera wyłączona z politycznych antagonizmów

Naturalną dla Jedynki jest rola stacji Premium – mówi Mateusz Matyszkowicz


Na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” ukazał się obszerny wywiad z Mateuszem Matyszkowiczem, dyrektorem TVP Kultura oraz nowym szefem TVP1. Matyszkowicz w rozmowie z Elżbietą Rutkowską ujawnia, jakie zmiany czekają w najbliższym czasie główną antenę Telewizji Polskiej

Mateusz Matyszkowicz nie kryje, że Telewizja Polska musi na nowo zdefiniować swojego widza. – Wobec coraz bogatszej oferty i wyraźniejszego sprofilowania kanałów na rynku także stacja uniwersalna musi mieć określony charakter – mówi.

Zauważa dalej, że Telewizja publiczna jest w tej wygodnej sytuacji, że ma dwa kanały – TVP 1 i TVP 2, które kiedyś konkurowały ze sobą o tego samego widza, a wkrótce będą miały jasno określone profile. – Dwójkę widzę jako stację bliską telewizji RAI: z elementami misji, ale głównie z rozrywką. Natomiast naturalna dla Jedynki jest rola stacji premium. Z mniejszą liczbą formatów, ale za to doinwestowanych, i z nowym repertuarem filmowym. W ten sposób damy widzom produkt ekskluzywny, nie do znalezienia w innych stacjach czy w polskim Internecie – doprecyzowuje Matyszkowicz.

Na pytanie o formaty polityczne szef TVP1 mówi wyraźnie, że nie chce aby antena stała się stroną sporu. – Chciałbym, żeby była telewizją narodową, dla wszystkich – co oznacza, że może też zawierać elementy czasami drażniące niektórych widzów. Jedna ze stron sporu politycznego długo była dyskryminowana. Pytanie, jak to wynagrodzić, nie dyskryminując pozostałych. Uważam, że jest sfera, która powinna być wyłączona z politycznych antagonizmów. Ta sfera jest podstawą funkcjonowania Polaków jako wspólnoty. Języka, który spaja wspólnotę, dostarcza kultura: zarówno wysoka, jak i masowa. Dlatego jedną z moich pierwszych decyzji jest powrót cotygodniowego Teatru Telewizji o 20.15. Nie będzie poniedziałku bez teatru. Ten dzień będzie świętem telewizji publicznej, wyraźnym sygnałem, kim jesteśmy i po co jesteśmy – mówi Matyszkowicz.

Pełny zapis wywiadu można przeczytać na stronie internetowej „Dziennika Gazety Prawnej”


Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.