Czy narody umierają? Historia pełna jest narodów, ściślej mówiąc – ludów, które znikały ze sceny dziejów. Odpowiedź jest więc oczywista.
Czy narody umierają? Historia pełna jest narodów, ściślej mówiąc – ludów, które znikały ze sceny dziejów. Odpowiedź jest więc oczywista.
Maski i twarze patriotyzmu
Wydawnictwo: Instytut Myśli Józefa Tischnera
ilość stron: 180
Metafizyka a polityka
Marek A. Cichocki
Czy narody umierają? Historia pełna jest narodów, ściślej mówiąc – ludów, które znikały ze sceny dziejów. Odpowiedź jest więc oczywista. A jednak zadziwia upór, z jakim ludy (przynajmniej niektóre – tu warto byłoby odwołać się do zapomnianego pojęcia narodu historycznego a więc takiego, który potra trwać w historii i zmieniać ją) poprzez politykę starają się odwlec możliwie najdłużej w czasie ten nieubłagany werdykt dziejów – swój koniec. Codzienna polityka jest oczywiście kwestią wielu bieżących, praktycznych, potrzebnych lub niepotrzebnych spraw. Ale w głębszym sensie, metafi zycznym, jest przede wszystkim sposobem odwlekania w czasie tego, co nieuchronne, pozwala zaprzeczyć śmiertelności, nieuniknionemu końcowi, zastępując jakąś postacią nieśmiertelności, a to dzięki koncepcji trwania i rozwoju. Dlatego pytanie: czy narody umierają, jest dla mnie pytaniem o ich polityczny, ontologiczny status, który w praktyce przejawia się w zdolności budowania konkretnych warunków trwania oraz rozwoju.
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!