Żeby odzyskać podmiotowość trzeba sięgnąć do podziału na Północ i Południe. Tylko na jego tle mamy coś do powiedzenia o naszej tożsamości — stwierdził Marek A. Cichocki podczas audycji w radiowej „Trójce”.
20 lutego na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia w „Klubie Trójki” Grzegorz Górny rozmawiał z Markiem A. Cichockim z Teologii Politycznej i Wawrzyńcem Rymkiewiczem – założycielem i redaktorem naczelnym kwartalnika „Kronos” – o tezach zawartych w książce prof. Marka Cichockiego zatytułowanej „Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii”.
Zdaniem autora, oś Północ-Południe, a nie Wschód-Zachód, jest naturalnym kierunkiem rozwoju Starego Kontynentu. Podział na Wschód-Zachód wydaje się być sztucznym pryzmatem narzuconym nam w XVIII wieku i odcinającym nas od kultury śródziemnomorskiej. W rzeczywistości Polska jest bowiem w największym stopniu spadkobierczynią kultury Rzymu niż jakiegokolwiek innego centrum duchowego na naszym kontynencie.
Zapraszamy do wysłuchania audycji TUTAJ
Kup książkę Marka A. Cichockiego „Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii”
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!