Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Ludobójstwo francusko-francuskie - Reynald Secher

Historyk bowiem musi powiedzieć wszystko, nie może usprawiedliwiać zbrodni jednej strony celami przypisywanymi tym masakrom. Wielki Michelet zniżył się aż tak, że upatrywał w republikańskich aktach zatapiania barek wypełnionych ludźmi tylko „środka oszczędzenia im cierpień” (?), procederu, który uważał za „lepszy” dla ofiar w Wandei mordowanych w imię ideałów. Pewnego dnia trzeba będzie dokonać demontażu tych mechanizmów tłumaczących wszelkie błędy, wszelkie okropieństwa rzezi. Wojna religijna, wojna kamizardów, Wandea, rzeź komunardów, dokony­wana przez nich i na nich: ile stron, tyle podobieństw, jedne oczywiste, inne głęboko ukryte.

Gorzej jeszcze: „piekielne kolumny­” świadomie nie oszczędzały nikogo – ani Wandejczyków, ani „patriotów”. „Należało” eksterminować wszystkich. Stronice książki, które Reynald Secher poświęca temu, czego w żaden sposób usprawiedliwić się nie da, nawet stronniczo, należą do najsilniej przemawiających. Co zresztą przywołuje nie mniej słynne „Bóg rozpozna swoich”, z innej epoki, z pewnej krucjaty równie potwornej.

 

Reynald Secher

Ludobójstwo francusko-francuskie. Wandea - Departament Zemsty

rok wydania: 2015

wydawnictwo: Aletheia

 

 

Historyk bowiem musi powiedzieć wszystko, nie może usprawiedliwiać zbrodni jednej strony celami przypisywanymi tym masakrom. Wielki Michelet zniżył się aż tak, że upatrywał w republikańskich aktach zatapiania barek wypełnionych ludźmi tylko „środka oszczędzenia im cierpień” (?), procederu, który uważał za „lepszy” dla ofiar w Wandei mordowanych w imię ideałów. Pewnego dnia trzeba będzie dokonać demontażu tych mechanizmów tłumaczących wszelkie błędy, wszelkie okropieństwa rzezi. Wojna religijna, wojna kamizardów, Wandea, rzeź komunardów, dokony­wana przez nich i na nich: ile  stron,  tyle  podobieństw,  jedne  oczywiste,  inne  głęboko  ukryte. 

Zapoznaj się ze spisem treści i fragmentem Przedmowy


Ty też możesz wydawać z nami KSIĄŻKI, produkować PODCASTY, organizować wystawy oraz WYDAWAĆ „Teologię Polityczną Co Tydzień”, jedyny tygodnik filozoficzny w Polsce. Twoje darowizny zamienią się w kolejne artykuły takie jak ten, który właśnie czytałeś i pomogą nam kontynuować i rozwijać nasze projekty oraz tworzyć kolejne. Środowisko Teologii Politycznej działa dzięki darowiznom prywatnych mecenasów kultury – tych okazjonalnych oraz regularnych. Dołącz do nich już dziś i WSPIERAJ TEOLOGIĘ POLITYCZNĄ!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „O islamie” Rémiego Brague'a po polsku!
Zostań mecenasem polskiego wydania „O islamie” Rémiego Brague'a
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.