Ks. Przemysław Artemiuk: Spotkanie z Mistrzem. Recenzja książki ks. Jerzego Szymika

Ks. Przemysław Artemiuk: Spotkanie z Mistrzem. Recenzja książki ks. Jerzego Szymika

Czytając „Zachwyt i inne skutki wiary”, nie mogę oprzeć się wrażeniu, iż obcuję z prawdziwym Mistrzem, Mistrzem słowa i teologii – pisze ks. Przemysław Artemiuk o wydanej przez Teologię Polityczną książce ks. Jerzego Szymika „Zachwyt i inne skutki wiary. Od wiersza do traktatu”.

Przez całe lata kupowałem „Gościa Niedzielnego” tylko dla tekstów ks. Jerzego Szymika. Z pewnością w tygodniku było wiele innych, znakomitych artykułów dotyczących wiary, aktualnej sytuacji Kościoła i problemów świata, ale mnie interesowała wtedy tylko jedna rubryka: „Poezja i teologia”. Nigdy się na niej nie zawiodłem. Tom z zebranymi tekstami, publikowanymi przez Profesora na łamach „Gościa”, przechowuję do dzisiaj. Jest cały pokreślony, pełno w nim moich odręcznych notatek. Traktuję go z prawdziwym nabożeństwem. Sięgam do niego, kiedy się modlę. Szukam w nim kaznodziejskiej inspiracji. Przez lata trzymałem go w konfesjonale i czytałem w przerwie między spowiedziami. Chciałem chyba namacalnie sprawdzić, tak mi się teraz wydaje, patrząc retrospektywnie, czy rzeczywiście z rzeczy tego świata zostaną tylko dwie: poezja i dobroć… i nic więcej.

Rubryka „Poezja i teologia” nie była moim pierwszym spotkaniem ze śląskim teologiem. Jako pilny student dobrze wiedziałem, kim jest Autor olbrzymiej monografii poświęconej Miłoszowi. Z biegiem lat rozpoznawałem jego teologiczny styl, podejmowaną tematykę, charakterystyczny język, nasycony poetycką wrażliwością. Prawdziwy zachwyt przeżyłem jednak, biorąc do ręki kolejne tomy Theologia benedicta. Czytając to olbrzymie dzieło, nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że mam przed sobą teologa, który w sposób wyjątkowy dokonuje hermeneutyki myśli Josepha Ratzingera/Benedykta XVI. Theologia benedicta pokazuje nie tylko głębię, precyzję, konsekwencję i piękno myśli niemieckiego teologa, ale także szczególną wrażliwość interpretatora. Skojarzenie z fragmentem Adversus haereses wydało mi się tutaj zupełnie naturalne. Św. Ireneusz z Lyonu, badając genezę Markowej Ewangelii, stwierdza, że po śmierci  Piotra i Pawła, „Marek, uczeń i tłumacz [hermeneutes] Piotra, również przekazał nam na piśmie to, czego nauczał Piotra” (III, 1,1). Ks. Jerzy Szymik, niczym św. Marek, stał się hermeneutą Josepha Ratzingera/Benedykta XVI, ucząc nas teologii niemieckiego papieża i dokonując jej wnikliwej interpretacji.

Ks. Jerzy Szymik, niczym św. Marek, stał się hermeneutą Josepha Ratzingera/Benedykta XVI, ucząc nas teologii niemieckiego papieża i dokonując jej wnikliwej interpretacji

„Zachwyt i inne skutki wiary. Od wiersza do traktatu” autorstwa śląskiego dogmatyka, to zbiór tekstów, mieszczących w sobie różnorodne formy literackie, od poezji przez felieton, rozmowę-wywiad, homilię, medytację, po teologiczny esej. Ta rozmaitość wskazuje na niebywałą wprost aktywność Autora. Wielość i częstotliwość wypowiedzi, zebranych w tym tomie, pozostaje do pozazdroszczenia. Ks. Szymik w każdej z części zbioru zachowuje najwyższy poziom literaci i teologiczny. Zachwyca poetycką frazą. W krótkich formach odsłania istotę omawianej kwestii, podając czytelnikom samą esencję. W homiliach zaskakuje świeżością odczytania Ewangelii w aktualnym kontekście. Eseje, poświęcone myśli Benedykta XVI, mogą stanowić wzór dla wszystkich rozmiłowanych w teologii niemieckiego papieża.

Klamrą spinającą cały tom pozostają dwa teksty poetyckie. W pierwszym, Autor ze szczerością wyznaje, że „myśl o Bogu sprawia [mu] radość”. Dlatego też, to już moje dopowiedzenie, dzieli się nią z nami teraz, dając swoje teksty do lektury. W ostatnim wierszu z kolei, dedykowanym Benedyktowi XVI, jak sam wyznaje, staje po stronie Boga, łamie się wiarą w Niego, doświadczając Go w swojej pisarskiej, teologicznej i kapłańskiej codzienności.

Czytając „Zachwyt i inne skutki wiary”, nie mogę oprzeć się wrażeniu, iż obcuję z prawdziwym Mistrzem, Mistrzem słowa i teologii.

Ks. Przemysław Artemiuk

Książka ks. Jerzego Szymika „Zachwyt i inne skutki wiary. Od wiersza do traktatu” jest dostępna w naszej księgarni. Zapraszamy!

Obejrzyj transmisję z premiery książki ks. Jerzego Szymika w Warszawie 

Obejrzyj transmisję z premiery książki ks. Jerzego Szymika w Katowicach 


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy rzeczy ostatecznych. Aby, prowadzić nasze działania potrzebujemy pieniędzy. Prosimy o hojność! (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wydaj z nami

Pomóż nam odczytać JP2 na nowo. Zorganizuj z nami cykl wykładów o nauczaniu papieża
Wesprzyj cykl wykładów JP2 NA NOWO ODCZYTANY. DZIEŁO/KONTEKSTY/IDEE
Brakuje

Wpłać darowiznę
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.