Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Kroki poza siebie. Przemówienia i eseje - Robert Spaemann

Zebrane tu dzięki zainteresowaniu wydawnictwa Klett-Cotta teksty, które powstawały w ciągu ponad sześćdziesięciu lat, łączy to, że przeciwstawiają się mainstreamowi - z powodów zarówno teoretycznych, jak i „egzystencjalnych”. Wydaje mi się bowiem, że idea godności człowieka jest do utrzymania tylko wtedy, gdy człowiek dysponuje choćby minimalną zdolnością do poznania prawdy i do miłości.

Zebrane tu dzięki zainteresowaniu wydawnictwa Klett-Cotta teksty, które powstawały w ciągu ponad sześćdziesięciu lat, łączy to, że przeciwstawiają się mainstreamowi - z powodów zarówno teoretycznych, jak i „egzystencjalnych”. Wydaje mi się bowiem, że idea godności człowieka jest do utrzymania tylko wtedy, gdy człowiek dysponuje choćby minimalną zdolnością do poznania prawdy i do miłości.

 

 

Kroki poza siebie. Przemówienia i eseje

Robert Spaemann

wydawca: Oficyna naukowa

liczba stron: 310

 

 

 

Robert Spaemann jest jednym z najwybitniejszych współczesnych filozofów niemieckich i najlepiej piszący. Jego prace tłumaczone są na wiele języków. Autor znaczną część swojej pracy teoretycznej poświęca analizie dróg myślowych, które doprowadziły do dzisiejszego kryzysu kultury zachodniej. Jego teksty pełne są znakomitych, ciętych i dających do myślenia sformułowań.
Książka jest niejako syntezą myślowego dorobku Autora i obejmuje trzy grupy tekstów, zebrane pod tytułami: „Filozofia”, „Filozofowie”, „Kultura”. Tytuł tomu nawiązuje krytycznie do tezy Davida Hume’a, że nie możemy ani na krok wyjść poza nas samych. Spaemann uważa to zdanie za klucz do nowożytnego światopoglądu i sądzi, że dzisiaj filozofia musi być teorią nowoczesności — „europejskiego emancypacyjnego projektu o wyjątkowym rozmachu, projektem, który tymczasem porwał całą ludzkość w orbitę swej dynamiki i zaczyna w nieodwracalny sposób przekształcać oblicze naszej planety”

Przeczytaj spis treści i fragment książki


Wydaj z nami

Zostań mecenasem tygodnika idei Teologii Politycznej w 2025!
„Interesują nas właśnie te idee, które zbudowały naszą rzeczywistość, postaci odzwierciedlające głębsze znaczenie własnej wspólnoty politycznej, wydarzenia, które ukazują sens zastanego losu”
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.