Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Piotr Skwieciński otrzymał nagrodę „Przeglądu Wschodniego” za książkę „Koniec ruskiego miru?”

Piotr Skwieciński otrzymał nagrodę „Przeglądu Wschodniego” za książkę „Koniec ruskiego miru?”

Jury Nagrody „Przeglądu Wschodniego” nagrodziło Piotra Skwiecińskiego w kategorii „Popularyzacja problematyki wschodniej” za książkę „Koniec ruskiego miru? O ideowych źródłach rosyjskiej agresji”, wydaną nakładem Teologii Politycznej. Nagroda została uroczyście wręczona na Uniwersytecie Warszawskim. Serdecznie gratulujemy!

Redakcja „Przeglądu Wschodniego” (kwartalnika naukowego, wydawanego od 1991 r. we współpracy ze Studium Europy Wschodniej) ogłosiła werdykt jury XXX edycji Nagrody „Przeglądu Wschodniego” za 2022 rok. Wśród nagrodzonych książek znalazła się książka Piotra Skwiecińskiego Koniec ruskiego miru? O ideowych źródłach rosyjskiej agresji, wydana nakładem Teologii Politycznej. 

W kategorii „Popularyzacja problematyki wschodniej” nagrodzona została również książka Moniki Agopsowicz Kresowego Pokucia początek. Ormianie. W kategorii „Dzieła krajowe” wyróżnieni zostali Jerzy Jarowiecki za książkę Prasa we Lwowie w latach 1918-1945 oraz Sławomir Łotysz, autor publikacji Pińskie błota: natura, wiedza i polityka na polskim Polesiu do 1945 roku. W kategorii „Dzieła Zagraniczne” nagrodzeni zostali Janusz Bugajski za Failed State: A Guide to Russia’s Rupture oraz Serhii Plokhii za Wrota Europy: zrozumieć Ukrainę. Elżbieta Budzińska została nagrodzona za opracowanie edycji tomu Johann Heinrich Muntz: Podróże malownicze przez Polskę 1780-1784 w kategorii „Edycja źródeł”. Nagrodę Specjalną za całokształt badań, pracy i twórczości naukowej otrzymał Hiroaki Kuromiya. Nagroda im. Aleksandra Gieysztora przyznana została Jackowi Purchli i Międzynarodowemu Centrum Kultury w Krakowie. Uroczystość wręczenia Nagród „Przeglądu Wschodniego” za 2022 rok odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, 25 marca 2023 roku o godz. 11.00. Wszystkim Laureatom serdecznie gratulujemy!

________

Zrozumienie ideologicznych przyczyn rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz historycznego, mitologicznego i emocjonalnego podglebia, z której wynurzyła się na nowo upiorna maszyna rosyjskiego imperializmu – oto zadanie, które stawia przed sobą autor książki Koniec ruskiego miru? Piotr Skwieciński – dyplomata, publicysta i wieloletni korespondent w Moskwie. Dlaczego społeczeństwo rosyjskie popiera tę wojnę? Dlaczego nie robią na nim wrażenia zbrodnie dokonane w ich imieniu? Czy historycznych paraleli należy szukać w czasach Iwana Groźnego, carów-autokratów, epoce komunizmu – czy wszędzie naraz? Książka Skwiecińskiego pomaga przemyśleć te pytania, dostarczając przy tym wielu nieoczywistych obserwacji i wniosków z perspektywy człowieka, który poznał Rosję od podszewki.

Książka Koniec ruskiego miru? O ideowych źródłach rosyjskiej agresji jest dostępna w naszej księgarni

Przeczytaj relację ze spotkania premierowego z autorem książki


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.