Władze Sudanu blokują dostęp pomocy humanitarnej do regionu, w którym walczą z rebeliantami
Władze Sudanu blokują dostęp pomocy humanitarnej do regionu, w którym walczą z rebeliantami
George Clooney został zatrzymany w Waszyngtonie, przed ambasadą Sudanu. Aktor od miesięcy nawołuje do udzielenia pomocy Sudańczykom, których dotyka dramat. W wyniku walk międzyplemiennych ciężko tam dotrzeć z pomocą, władze blokują dostęp odpowiedniej pomocy z zewnątrz, a ludzie umierają. Przykładowo miasteczko Likuangole zostało całkowicie spalone podczas ataków.
Senat USA wysłuchał w czwartek przemówienia znanego aktora, który przekonywał władze Stanów Zjednoczonych do zajęcia twardego stanowiska wobec prezydenta Sudanu, Omara El-baszira oraz dwóch inych polityków oskarżanych o zbrodnie w południowo-zachodniej prowincji kraju, Darfurze. Aktor spotkał się też z prezydentem Barackiem Obamą i opowiedział o swoich przeżyciach w górach Nuba w Sudanie, gdzie doświadczył ataku rakietowego. Przekonywał, że podobnie może wyglądać życie w Darfurze i prosił o pomoc senatu. Nie wiadomo, czy został pozytywnie wysłuchany, ale wiadomo, że zaraz po opuszczeniu Białego Domu udał się pod ambasadę Sudanu, gdzie celowo przekroczył linię policyjną i został zaaresztowany.
Problem, którym zajęła się gwiazda Hollywood, polega na tym, że władze Sudanu blokują dostęp pomocy humanitarnej do regionu, w którym walczą z rebeliantami. Trzy antyrządowe grupy to: Jem, Sudan Liberation Army (SLA) Abdula Wahida oraz SLA Minni Minawi. W 2006 roku odmówiły one podpisania rozejmu.
Mimo wszystko sytuacja powoli się uspokaja, ludzie zaczynają stawiać w Darfurze murowane domy, a namioty znikają z krajobrazu, jednak do spokoju w tym regionie jeszcze daleko. W ubiegłym roku zginęlo tam około 300 osób w wyniku walk, 2.7 miliona osób wciąż jest rozproszonych po innych prowincjach. Brakuje podstawowych środków czystości i leków. Z pomocą ruszyło wiele organizacji humanitarnych, w tym Polska Akcja Humanitarna i wiele chrześcijańskich organizacji, w tym amerykańska katolicka organizacja Catholic Relief Services.
W czerwcu 2007 roku Adam Adam, pracownik humanitarnej organizacji związanej z Churches Together, partner Caritasu został zamordowany przez trzech uzbrojonych mężczyzn. Adam opiekował się chrześcijanami z obozów dla uchodźców w Khamsa Degaig (obok Zalingei, Zachodni Darfur), gdzie przebywało ok. 100 000 ludzi.
Konflikt w Darfurze wybuchł w 2003 roku i pochłonął życie 300 tysięcy osób.
Dr Kinga Dygulska-Jamro – politolog i koreanista. Studiowała w czołowych ośrodkach naukowych w Polsce, Korei Południowej, Hiszpanii. Biegle posługuje się koreańskim, angielskim i hiszpańskim. Przez kilka lat była korespondentem „Rzeczpospolitej” w Seulu. Obecnie pracuje naukowo na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA).
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!