Już wkrótce w centrum Berlina ruszy wystawa pokazująca misję Witolda Pileckiego w Auschwitz

Już wkrótce w centrum Berlina ruszy wystawa pokazująca misję Witolda Pileckiego w Auschwitz

Dynamicznie rozwija się działalność Instytutu Pileckiego w Berlinie: we wrześniu, w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej przy współpracy z Muzeum Auschwitz-Birkenau zostanie otwarta wystawa „Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz”.

W berlińskiej siedzibie Instytutu przy Pariser Platz 4a w centrum Berlina do 31 marca 2020 roku będzie można obejrzeć wystawę, która ukazuje dobrowolną misję Witolda Pileckiego w Auschwitz. Pilecki udał się do niemieckiego obozu zagłady, by dokumentować zbrodnie III Rzeszy i informować świat o ich charakterze i skali. Przez ponad dwa i pół roku budował w Auschwitz ruch oporu i przygotowywał zbrojne powstanie, wreszcie uciekł z obozu, aby osobiście zabiegać u przywódców polskiego państwa podziemnego o zniszczenie tego miejsca. W 1944 roku walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie został zamordowany przez władze komunistyczne. Historia jego zmagań z dwoma totalitaryzmami XX wieku stała się pretekstem do zadania uniwersalnych pytań — o istotę zła i zdolność do przeciwstawienia się mu, o pamięć i jej wymazywanie. Kuratorami wystawy są Hanna Radziejowska i Jack Fairweather.

Do popularyzacji postaci Witolda Pileckiego przyczyniła się jego anglojęzyczna biografia pióra Jacka Fairweathera, która ukazała się w tym roku w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii

Wystawa „Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz” to wydarzenie inaugurujące obecność Instytutu Pileckiego w Berlinie. Inauguracja ekspozycji odbędzie się 16 września w obecności Magdaleny Gawin, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Wojciecha Kozłowskiego, dyrektora Instytutu Pileckiego oraz Hanny Radziejowskiej, kierowniczki Oddziału Instytutu Pileckiego w Berlinie. 

Warto dodać, że postać Witolda Pileckiego cieszy się coraz większym zainteresowaniem na Zachodzie. Przyczyniła się do tego m.in. anglojęzyczna biografia Rotmistrza pióra Jacka Fairweathera, która ukazała się w tym roku w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Publikacja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem czytelników i recenzentów. „Cieszę się, że tak znakomity pisarz i niestrudzony badacz jak Jack Fairweather podjął się tej pracy. To historia, która od dawna zasługiwała na solidne i wierne opowiedzenie, a on tego dokonał” – pisze Neal Bascomb w recenzji dla „The Wall Street Journal”.

Więcej informacji na stronie Instytutu Pileckiego

O recepcji biografii Pileckiego wśród czytelników anglojęzycznych pisze dziennik.pl


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wydaj z nami

„Od Salaminy do Radzymina” – wesprzyj wydanie nowego numeru rocznika „Teologia Polityczna”
Kim jesteśmy i kim chcielibyśmy być? Ile naprawdę warte jest dla nas to, co uważamy za swoją tożsamość?
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.