Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Zmarł Jarosław Marek Rymkiewicz

Zmarł Jarosław Marek Rymkiewicz

Ze smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Jarosława Marka Rymkiewicza, poety, eseisty, tłumacza, dramaturga, historyka literatury. Miał 86 lat. Redakcja Teologii Politycznej składa rodzinie i bliskim najszczersze kondolencje. Wspominamy z wdzięcznością życzliwość, którą okazywał naszemu środowisku.

LIST WYSŁANY W ZAŚWIATY

List wysłany w zaświaty – tym listem ja jestem
I chciałbym tylko wiedzieć kto mnie tam wysyła
Inne listy – pół brzózki kot stary kulawy
I żaba ta co przy mnie tu w ogrodzie żyła

Te listy tam w zaświatach – czy ktoś je otwiera
Gdzieś jakieś inne życie niż to tu się toczy
Jest tam brzózka co w zimie na poły umiera
Są żaby – te co tutaj wciąż patrzą nam w oczy

*

Jarosław Marek Rymkiewicz urodził się 13 lipca 1935 r. w Warszawie, w rodzinie prozaika pochodzenia niemiecko-polskiego, Władysława Szulca i lekarki Hanny z Baranowskich herbu Tuhan, pochodzenia tatarsko-niemieckiego. W 1957 roku zadebiutował pierwszym tomikiem „Konwencje”. Swój program poetycki oparł na klasycyzmie rozumianym jako odwołanie się do tradycji literackiej, zwłaszcza barokowej, a sformułował go w pracy „Czym jest klasycyzm. Manifesty poetyckie” z 1967 r. Kolejne tomiki poezji to m.in. „Człowiek z głową jastrzębia” (1960), „Metafizyka” (1963), „Co to jest drozd” (1973).

W latach 80. poeta odszedł od klasycyzmu, a w jego twórczości coraz bardziej wyraźna stała się tradycja romantyczna. Opublikował m.in. cykl o Adamie Mickiewiczu zatytułowany „Jak bajeczne żurawie”. Kolejne dzieła z tego okresu to m.in.: „Juliusz Słowacki pyta o godzinę” (1982), „Ulica Mandelsztama” (1983), „Mogiła Ordona” (1984), „Umschlagplatz” (1988). Autor encyklopedycznych książek poświęconych m.in. Bolesławowi Leśmianowi i Juliuszowi Słowackiemu. Przekładał również dzieła Osipa Mandelsztama, Federico Garcii Lorki i Pedro Calderona de la Barki.

W latach 70. Rymkiewicz publikował na emigracji i w drugim obiegu. W 1985 r. za działalność opozycyjną został usunięty z Instytutu Badań Literackich PAN. W 2007 r. ukazało się „Wieszanie”, obszerny esej o wydarzeniach z 1794 r., kiedy lud stolicy dokonywał egzekucji winnych rozbioru kraju. W kolejnych książkach: „Kinderszenen”, „Samuel Zborowski” oraz „Reytan. Upadek Polski” wracał do fundamentalnych pytań o polski los, narodowy charakter i rolę tragiczności w historii.


Jeżeli podobał się Państwu ten artykuł?

Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.

Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.