Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Protest przeciwko odwołaniu dyr. Janusza Wiśniewskiego

Marszałek województwa wielkopolskiego wszczął procedurę odwoływania Janusza Wiśniewskiego ze stanowiska dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Nowego w Poznaniu

Marszałek województwa wielkopolskiego wszczął procedurę odwoływania Janusza Wiśniewskiego ze stanowiska dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Nowego w Poznaniu. Decyzja ta nie jest poparta żadnymi argumentami merytorycznymi, zapadła bez wyraźnego uzasadnienia.

Janusz Wiśniewski kieruje poznańskim teatrem od 2003 roku. W tym czasie jego spektakle zostały wyróżnione w wielu konkursach, m.in. dwukrotnie Złotym Yorickiem, główną nagrodą
w Konkursie na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Wiliama Szekspira na Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku w roku 2003 („Ryszard III”) i 2008 („Burza”).  

Marek Weiss-Grzesiński,  Dyrektor Naczelny i Artystyczny Państwowej Opery Bałtyckiej, skierował do Ministra Kultury petycję o następującej treści:

Marszałek Wielkopolski postanowił odwołać Janusza Wiśniewskiego z funkcji dyrektora Teatru Nowego. Jesteśmy zbulwersowani tą decyzją. Rozumiemy prawo Marszałka do jej podejmowania, ale jednak powinna ona być merytorycznie uzasadniona. Wyniki finansowe Teatru Nowego są jednymi z najlepszych w kraju. Pozycja artystyczna na arenie międzynarodowej może być tylko przedmiotem podziwu i szacunku ze strony naszego środowiska, a co dopiero środowiska samorządowców, których region teatr Wiśniewskiego wypromował w świecie najskuteczniej ze wszystkich instytucji kultury jakimi dysponują. Zasługi tego artysty to długa lista znana Panu Ministrowi tak, jak nam wszystkim. Zarzuty o nikłej  komunikatywności z innymi reżyserami są śmieszne w konfrontacji z jego wizją teatru, który tak jak teatr Kantora, Grotowskiego,Mądzika, Misiury i kilku innych stanowi odrębną wartość artystyczną i nie może być terenem reżyserowania różnych sztuk przez różnych rezyserów od Sasa do Lasa. Stosunek dyrektora do zespołu i zespołu Teatru Nowego do swego mistrza może być wzorem wywodzącym sie z najświetniejszych tradycji teatru polskiego od Reduty Osterwy poczynając.

Zwracamy się z gorącą prośbą do Pana Ministra o przyjrzenie się tej sprawie i o wsparcie swoim autorytetem zagubionych w obcej im dziedzinie teatru radnych Sejmiku Wielkopolskiego w ich odpowiedzialnych decyzjach. Nie powinno być tak, że decyzja reformy teatralnej Minister Cywińskiej przyznająca istotne dla kultury narodowej instytucje samorządom wojewódzkim obraca się kolejny raz w naszym kraju przeciw sztuce i jej wartościom, a przy okazji przeciw teatrowi, który sama wykreowala 
przed laty. 

Pod petycją można się podpisać na stronie:

http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=7382


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Herezję sekularności” Piotra Popiołka
Pierwsza polska monografia koncepcji Radykalnej Ortodoksji Johna Millbanka
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.