Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Protest przeciwko odwołaniu dyr. Janusza Wiśniewskiego

Marszałek województwa wielkopolskiego wszczął procedurę odwoływania Janusza Wiśniewskiego ze stanowiska dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Nowego w Poznaniu

Marszałek województwa wielkopolskiego wszczął procedurę odwoływania Janusza Wiśniewskiego ze stanowiska dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Nowego w Poznaniu. Decyzja ta nie jest poparta żadnymi argumentami merytorycznymi, zapadła bez wyraźnego uzasadnienia.

Janusz Wiśniewski kieruje poznańskim teatrem od 2003 roku. W tym czasie jego spektakle zostały wyróżnione w wielu konkursach, m.in. dwukrotnie Złotym Yorickiem, główną nagrodą
w Konkursie na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Wiliama Szekspira na Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku w roku 2003 („Ryszard III”) i 2008 („Burza”).  

Marek Weiss-Grzesiński,  Dyrektor Naczelny i Artystyczny Państwowej Opery Bałtyckiej, skierował do Ministra Kultury petycję o następującej treści:

Marszałek Wielkopolski postanowił odwołać Janusza Wiśniewskiego z funkcji dyrektora Teatru Nowego. Jesteśmy zbulwersowani tą decyzją. Rozumiemy prawo Marszałka do jej podejmowania, ale jednak powinna ona być merytorycznie uzasadniona. Wyniki finansowe Teatru Nowego są jednymi z najlepszych w kraju. Pozycja artystyczna na arenie międzynarodowej może być tylko przedmiotem podziwu i szacunku ze strony naszego środowiska, a co dopiero środowiska samorządowców, których region teatr Wiśniewskiego wypromował w świecie najskuteczniej ze wszystkich instytucji kultury jakimi dysponują. Zasługi tego artysty to długa lista znana Panu Ministrowi tak, jak nam wszystkim. Zarzuty o nikłej  komunikatywności z innymi reżyserami są śmieszne w konfrontacji z jego wizją teatru, który tak jak teatr Kantora, Grotowskiego,Mądzika, Misiury i kilku innych stanowi odrębną wartość artystyczną i nie może być terenem reżyserowania różnych sztuk przez różnych rezyserów od Sasa do Lasa. Stosunek dyrektora do zespołu i zespołu Teatru Nowego do swego mistrza może być wzorem wywodzącym sie z najświetniejszych tradycji teatru polskiego od Reduty Osterwy poczynając.

Zwracamy się z gorącą prośbą do Pana Ministra o przyjrzenie się tej sprawie i o wsparcie swoim autorytetem zagubionych w obcej im dziedzinie teatru radnych Sejmiku Wielkopolskiego w ich odpowiedzialnych decyzjach. Nie powinno być tak, że decyzja reformy teatralnej Minister Cywińskiej przyznająca istotne dla kultury narodowej instytucje samorządom wojewódzkim obraca się kolejny raz w naszym kraju przeciw sztuce i jej wartościom, a przy okazji przeciw teatrowi, który sama wykreowala 
przed laty. 

Pod petycją można się podpisać na stronie:

http://www.petycje.pl/petycjePodglad.php?petycjeid=7382


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.