„Trzy pokolenia pamięci” – pod takim tytułem w najbliższą niedzielę w warszawskiej „Kinotece” będzie miał miejsce przegląd filmów poświęconych Holokaustowi. Prezentowane filmy to artystyczny i dokumentalny zapis historii trzech pokoleń, które żyją w cieniu Zagłady. W ten sposób Instytut Pileckiego chce upamiętnić 74. Rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego –Auschwitz-Birkenau.
Przygotowany przez organizatorów program to unikalne zestawienie filmów, które nie były dotychczas prezentowane szerszej publiczności oraz tych, które nie miały polskiej premiery. Filmy fabularne to spojrzenia z czterech krajów: Węgier, Słowacji oraz Izraela i Austrii. W paśmie dokumentalnym znajdą Państwo dwa filmy – z Izraela oraz Stanów Zjednoczonych, a także często już zapomniane polskie obrazy, kręcone tuż po zakończeniu wojny i stanowiące jedne z najstarszych świadectw zbrodni niemieckiego totalitaryzmu.
Tegoroczne wydarzenie poświęconej jest trzem generacjom: ofiar i świadków Zagłady, a także ich dzieci i wnuków. Organizowane jest w 74. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau oraz w przypadający 27 stycznia Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Pełny program pokazu dostępny na stronie Instytutu Pileckiego
Bezpłatne wejściówki na każdy z filmów oraz na pokaz filmów krótkometrażowych można dostać w kasach „Kinoteki” (Warszawa, Plac Defilad 1).
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!