Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Historia Polskiej Myśli Politycznej XIX I XX wieku. Antologia

Polska myśl polityczna XIX i XX wieku stanowi podstawę naszej współczesnej
refleksji o państwie, prawie i społeczeństwie.

Polska myśl polityczna XIX i XX wieku stanowi podstawę naszej współczesnej refleksji o państwie, prawie i społeczeństwie.

 

 

 

Historia Polskiej Myśli Politycznej XIX I XX wieku. Antologia

red. W. Bernacki, J. Maciejewski, A. Rzegocki

wydawca: Dante

ilość stron: 392

 

 

Wstęp

 

Polska myśl polityczna XIX i XX wieku stanowi podstawę naszej współczesnej refleksji o państwie, prawie i społeczeństwie. Żadne opracowanie nie zastąpi lektury tekstów źródłowych, które w wielu wypadkach zachowują aktualność, inspirują i pokazują drogę rozwoju danej tradycji. Niniejszy zbiór tekstów stanowi podstawową lekturę dla wszystkich zainteresowanych życiem publicznym i polską filozofią społeczną. Antologię szczególnie polecamy studentom politologii, stosunków międzynarodowych, bezpieczeństwa narodowego, prawa, administracji, filozofii, socjologii, historii. Jesteśmy przekonani, że lektura klasycznych już tekstów, będzie stanowić zachętę do dalszej lektury, przemyśleń i aktywności obywatelskiej.


Każda antologia jest z samej swej natury skażona piętnem umowności – narażona jest na uzasadnione zarzuty pominięcia autorów i tekstów ważnych, wpływowych. Z pewnością nie inaczej jest również z wyborem tekstów który Czytelnik ma przed sobą. Autorzy pozwolili więc sobie w paru zdaniach spróbować obronić zasadność podjętych decyzji. Decyzji tym trudniejszych, im większa współcześnie staje się umowność w nazewnictwie konkretnych zespołów przekonań i poglądów.

Tak też na przykład w niniejszym zbiorze mianem „konserwatywnych” określane
są te teksty, które są niejako odpowiedzią, reakcją na bardziej postępowe doktryny – konserwatyzm jest więc tu rozumiany poniekąd „formalnie”; tak też krakowscy stańczycy pomimo tego, że z pewnością byli myślicielami podzielającymi konserwatywne credo, pojawiają się w rozdziale poświęconym myśli realistycznej. Natomiast termin „neorealizm” w odniesieniu do myślicieli nawiązujących do tradycji realistycznej po drugiej wojnie światowej ukuty został w nawiązaniu do użytego przez Stanisława Stommę w swym tekście terminu „neopozytywizm” i wskazuje na jakościową różnicę wyzwań stojących przed tymi autorami, różnicę wynikającą rzecz jasna z „unikalności” systemu komunistycznego.

W dziale poświęconym myśli narodowej umieściliśmy również tekst o. Jacka Woronieckiego, myśliciela, który z pewnością nie był nacjonalistą, ale w swym artykule spojrzał na zjawisko nacjonalizmu i patriotyzmu z perspektywy religijnej, co stanowi ciekawy kontekst dla pozostałych tekstów.


Jako osobny przypadek zostało potraktowane środowisko czasopisma „Buntu młodych”, które ze względu na oryginalność prezentowanych poglądów zostało umieszczone pomiędzy blokami tekstów poświęconych myśli narodowej z jednej, oraz realistycznej z drugiej strony.


Poza podziałem ideowym, w drugiej części książki znalazły się rozdziały, dla skonstruowania których autorzy posłużyli się kluczem problemowym – wspólnym mianownikiem było tu konkretne zagadnienie, na którym skupiali się dani myśliciele a nie ich bliskość ideowa.


Całość otwiera artykuł Maurycego Mochnackiego – nie ze względu na szczególne utożsamienie się autorów z tym konkretnym myślicielem, ale raczej dlatego, że wyraża on ideę i sens stworzenia tej antologii – „Nie dosyć na tem, że jesteśmy, trzeba to jeszcze wiedzieć”.


Myśl polityczna jest według nas tym, co Mochnacki określa „nicią wnętrznego przypomnienia w głowie naszej”, która kiedy rozerwie się na dwoje „przychodzi się ku obłąkaniu (…), a wiara, cnota i nadzieja odlatują w inne czasy”. Wszystkie teksty  zamieszczone w niniejszej publikacji pochodzą z Polskiej Biblioteki Internetowej oraz ze strony internetowej Ośrodka Myśli Politycznej. W treści artykułów zachowaliśmy oryginalną pisownię oraz zasady gramatyczne.

Redaktorzy Antologii

przeczytaj spis treści


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.