Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

„Hippiasz mniejszy” poszerzył Bibliotekę Klasyczną

„Hippiasz mniejszy” poszerzył Bibliotekę Klasyczną

Do redakcji Teologii Politycznej dotarły dziś pierwsze egzemplarze „Hippiasza mniejszego” – kolejnego dialogu Platona, jaki ukazuje się w serii „Biblioteka Klasyczna”. To wspólne przedsięwzięcie Teologii Politycznej, Ośrodka Myśli Politycznej oraz Państwowego Instytutu Wydawniczego

„Hippiasz mniejszy”, podobnie jak wcześniej opublikowane w serii dialogi („Kriton”, „Obrona Sokratesa”, „Eutyfron”), jest wydaniem dwujęzycznym. Tekst polski umieszczony został równolegle z greckim oryginałem. Tłumaczenia dzieła podjął się dr Michał Bizoń z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który opatrzył je również obszernym komentarzem.

Wydanie „Hippiasza mniejszego” nie byłoby możliwe bez życzliwości Darczyńców. Jeszcze raz chcemy serdecznie podziękować Państwu za wsparcie.

***

„Hippiasz mniejszy” należy do wczesnych dialogów Platona. Jest także jednym z najważniejszych wśród pism Platońskich przykładów zastosowania metody elenktycznej, którą stosując, Sokrates zbija poglądy swoich rozmówców i wykazuje ich niewiedzę. Sokrates rozmawia z tytułowym bohaterem, sofistą, na temat możliwości zdecydowanego rozróżnienia oraz przeciwstawienia prawdomówności i kłamliwości. W wyniku zastosowania przez Sokratesa metody elenktycznej rozmówcy są zmuszeni do przyjęcia paradoksalnego wniosku, że ten, kto postępuje źle z własnej woli, jest człowiek dobrym i zarazem lepszym od tego, który postępuje źle mimowolnie. Dialog nie kończy się jednak żadną pozytywną konkluzją, lecz uznaniem własnej niewiedzy przez Sokratesa.

Książka jest dostępna w księgarni Teologii Politycznej – KLIKNIJ I KUP

KUP TERAZ5

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury


Wydaj z nami

Zostań mecenasem tygodnika idei Teologii Politycznej w 2025!
„Interesują nas właśnie te idee, które zbudowały naszą rzeczywistość, postaci odzwierciedlające głębsze znaczenie własnej wspólnoty politycznej, wydarzenia, które ukazują sens zastanego losu”
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.