Nagrodę Totus Tuus, przyznawaną przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia otrzymali w tym roku: siostry dominikanki i ks. Piotr Dydo-Rożniecki, Kazimierz Gustaw Zemła, Grzegorz Górny, o. prof. Jacek Salij OP oraz osoby świeckie i duchowne zaangażowane w tworzenie różnych form komunikacji wewnątrz-parafialnej w okresie pandemii. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Przyznane zostały one w czterech kategoriach: „Promocja godności człowieka”, „Za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”, „Za osiągnięcia w dziedzinie propagowania nauczania Jana Pawła II” oraz „Totus medialny”. Nagrodę specjalną otrzymał w tym roku o. Jacek Salij OP „za całokształt dorobku naukowego, nieoceniony wkład w formowanie katolickich elit oraz pomoc osobom prześladowanym”.
W kategorii „Promocja godności człowieka” nagrodzeni zostali: siostry dominikanki i ks. Piotr Dydo-Rożniecki za „heroiczną pomoc osobom niepełnosprawnym w czasie szerzącej się pandemii koronawirusa”. W Wielki Piątek odpowiedzieli oni na apel starosty bocheńskiego o opiekę nad chorymi z Domu Pomocy Społecznej w Bochni, gdzie wirusem COVID-19 zaraziło się 49 osób, w tym 16 pracowników i placówka została bez personelu.
W kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” laureatem został Kazimierz Gustaw Zemła za „znakomite rzeźby tworzone ad maiorem Dei gloriam, łączące sferę sacrum z doskonałym warsztatem rzeźbiarskim”. W uzasadnieniu przypomniano, że jest on autorem m.in. pomników: Powstańców Śląskich, Polegli Niepokonani, Czynu Polaków, Dekalogu, Ernesta Malinowskiego i Bitwy o Monte Cassino.
W kategorii „Propagowanie nauczania św. Jana Pawła II” nagrodzono dziennikarza i publicystę, autora wielu filmów dokumentalnych i audycji radiowych, współtwórcę kwartalnika „Fronda” Grzegorza Górnego. Doceniono jego „twórczość pisarską i publicystyczną inspirowaną nauczaniem św. Jana Pawła II, podejmującą problemy, wyzwania oraz nadzieje współczesnego Kościoła i świata”.
W kategorii „Totus medialny” uhonorowano osoby świeckie i duchowne zaangażowane w tworzenie różnych form komunikacji wewnątrzparafialnej w okresie pandemii. Zwrócono uwagę, że „na skutek konieczności izolacji, media tradycyjne, ale przede wszystkim Internet, stały się praktycznie jedynym sposobem komunikacji”.
Pierwszy tom Dzieł wybranych o. Jacka Salija OP dostępny jest w naszej księgarni
Źródło: PAP/Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia
Fot. Twitter/Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!