Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Gabriela Dzierżanowska: Projekty edukacyjne Akademii Liderów

Gabriela Dzierżanowska: Projekty edukacyjne Akademii Liderów

W tegorocznej edycji Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja przygotowywanych jest kilka projektów dotyczących edukacji. Taka tendencja wskazuje na to, że młodzież dostrzega potrzebę samokształcenia, a także chce motywować swoich rówieśników do zdobywania wiedzy i rozwoju talentów — pisze Gabriela Dzierżanowska w 393. numerze „Teologii Politycznej Co Tydzień”: „KEN. Poszukiwanie nowoczesnej formy”.

Marysia z Warszawy jest pasjonatką biologii molekularnej i chce inspirować innych młodych ludzi do profesjonalnego zajmowania się nauką, już w liceum. W ramach Akademii Liderów przygotowuje konferencję naukową, podczas której uczniowie liceów będą wygłaszali referaty dotyczące nauk ścisłych i przyrodniczych. Konferencja odbędzie się w szkole Akademia na Wilanowie w sobotę 21 października. Od Marysi wiemy, że zgłosiło się już wiele osób, które marzą o pracy naukowej i już teraz chcą dzielić się z innymi tym, co najbardziej ich interesuje.

Piotr i Maksymilian z Lublińca założyli międzyszkolne koło naukowe. W ramach organizowanych przez chłopaków spotkań uczniowie wysłuchują wykładu naukowców z różnych dziedzin, a następnie mają możliwość dyskusji. Zdaniem Piotra i Maksymiliana, w polskiej szkole brakuje okazji do poznawania ludzi będących naukowcami — spotkania w Lublińcu mają umożliwić młodzieży poznawanie takich osób.

Janek i Kacper zauważyli, że wielu ich znajomych czuje się przeciążonych zajęciami szkolnymi, a przez to zatraca radość ze zdobywania wiedzy. Jako pomoc dla takich osób chłopcy postanowili przygotować warsztaty, podczas których można nauczyć się skutecznego planowania czasu oraz metod uczenia się. Janek i Kacper chcą przywracać uczniom poczucie sprawczości, współodpowiedzialności za edukację i radości z uczenia się. Warsztaty organizowane przez duet Akademistów odbywają się w szkołach na terenie Krakowa.

Nie tylko zdobywanie wiedzy z różnych dziedzin jest zadaniem szkoły, zdaniem Aleksandry czas liceum to także okazja do uczenia się odpowiedzialności za wspólne sprawy. Można się tego uczyć między innymi działając w szkolnym samorządzie. Jednak zdaniem Aleksandry młodzi ludzie nie zawsze wiedzą jak sensownie i skutecznie podejmować odpowiedzialność za społeczność szkolną, brakuje im umiejętności oraz wiary w to, że ich marzenia i plany da się zrealizować. Aby zaradzić tym trudnościom, Aleksandra zorganizowała konferencję — zaproszono na nią osoby mające doświadczenie działania w samorządach szkolnych i organizacjach młodzieżowych, a także przedstawicielkę Fundacji Świętego Mikołaja.

W projektach przygotowywanych przez akademistki i akademistów widać świadomość problemów związanych z obecnym kształtem edukacji. Młodzież z Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja zwraca uwagę na to, że potrzeba przekazywać wiedzę z prawdziwą pasją, w sposób metodyczny i uporządkowany, a jednocześnie, że niezwykle ważne są relacje — możliwość brania udziału w dyskusjach, poznawania inspirujących ludzi oraz podejmowania współodpowiedzialności za tworzoną w szkole społeczność.

Gabriela Dzierżanowska

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

05 znak uproszczony kolor biale tlo RGB 01

MW


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.