W tegorocznej edycji Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja przygotowywanych jest kilka projektów dotyczących edukacji. Taka tendencja wskazuje na to, że młodzież dostrzega potrzebę samokształcenia, a także chce motywować swoich rówieśników do zdobywania wiedzy i rozwoju talentów — pisze Gabriela Dzierżanowska w 393. numerze „Teologii Politycznej Co Tydzień”: „KEN. Poszukiwanie nowoczesnej formy”.
Marysia z Warszawy jest pasjonatką biologii molekularnej i chce inspirować innych młodych ludzi do profesjonalnego zajmowania się nauką, już w liceum. W ramach Akademii Liderów przygotowuje konferencję naukową, podczas której uczniowie liceów będą wygłaszali referaty dotyczące nauk ścisłych i przyrodniczych. Konferencja odbędzie się w szkole Akademia na Wilanowie w sobotę 21 października. Od Marysi wiemy, że zgłosiło się już wiele osób, które marzą o pracy naukowej i już teraz chcą dzielić się z innymi tym, co najbardziej ich interesuje.
Piotr i Maksymilian z Lublińca założyli międzyszkolne koło naukowe. W ramach organizowanych przez chłopaków spotkań uczniowie wysłuchują wykładu naukowców z różnych dziedzin, a następnie mają możliwość dyskusji. Zdaniem Piotra i Maksymiliana, w polskiej szkole brakuje okazji do poznawania ludzi będących naukowcami — spotkania w Lublińcu mają umożliwić młodzieży poznawanie takich osób.
Janek i Kacper zauważyli, że wielu ich znajomych czuje się przeciążonych zajęciami szkolnymi, a przez to zatraca radość ze zdobywania wiedzy. Jako pomoc dla takich osób chłopcy postanowili przygotować warsztaty, podczas których można nauczyć się skutecznego planowania czasu oraz metod uczenia się. Janek i Kacper chcą przywracać uczniom poczucie sprawczości, współodpowiedzialności za edukację i radości z uczenia się. Warsztaty organizowane przez duet Akademistów odbywają się w szkołach na terenie Krakowa.
Nie tylko zdobywanie wiedzy z różnych dziedzin jest zadaniem szkoły, zdaniem Aleksandry czas liceum to także okazja do uczenia się odpowiedzialności za wspólne sprawy. Można się tego uczyć między innymi działając w szkolnym samorządzie. Jednak zdaniem Aleksandry młodzi ludzie nie zawsze wiedzą jak sensownie i skutecznie podejmować odpowiedzialność za społeczność szkolną, brakuje im umiejętności oraz wiary w to, że ich marzenia i plany da się zrealizować. Aby zaradzić tym trudnościom, Aleksandra zorganizowała konferencję — zaproszono na nią osoby mające doświadczenie działania w samorządach szkolnych i organizacjach młodzieżowych, a także przedstawicielkę Fundacji Świętego Mikołaja.
W projektach przygotowywanych przez akademistki i akademistów widać świadomość problemów związanych z obecnym kształtem edukacji. Młodzież z Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja zwraca uwagę na to, że potrzeba przekazywać wiedzę z prawdziwą pasją, w sposób metodyczny i uporządkowany, a jednocześnie, że niezwykle ważne są relacje — możliwość brania udziału w dyskusjach, poznawania inspirujących ludzi oraz podejmowania współodpowiedzialności za tworzoną w szkole społeczność.
Gabriela Dzierżanowska
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
MW