Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Feniksy 2017 rozdane. „Plaga słowików” wśród głównych laureatów

Feniksy 2017 rozdane. „Plaga słowików” wśród głównych laureatów

Nagrody wręczali abp Wacław Depo, przewodniczący Rady Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu, oraz prof. Krzysztof Narecki, przewodniczący Kapituły nagrody Feniksa


1 kwietnia wieczorem w Bazylice Katedralnej na warszawskiej Pradze miała miejsce uroczysta gala podczas której wręczono Feniksy 2017. Jednym z głównych tegorocznych laureatów okazała się książka Agnieszki Kołakowskiej pt. „Plaga słowików”, która zwyciężyła w kategorii Eseistyka. Nagrodę z rąk abp Wacława Depo oraz prof. Krzysztofa Nareckiego, przewodniczącego Kapituły,  odebrali w imieniu Teologii Politycznej Krzysztof Wojciechowski i Mikołaj Marczak

Przedstawiciele redakcji, dziękując Kapitule oraz gospodarzom miejsca, podkreślili w swym krótkim wystąpieniu, że nagroda traktowana jest przez Teologię Polityczną – wydawcę „Plagi słowików” – jako ogromny honor i zaszczyt. – Jest ona dla nas olbrzymim umocnieniem w przekonaniu, że to co staramy się robić jest nie tylko zauważane przez odbiorców, ale ma też głęboki sens. Zachęca nas również do dalszej wytężonej pracy – mówili. Po czym, odczytali list, jaki Autorka „Plagi słowików” napisała specjalnie na tę uroczystość.

Podziękowanie Agnieszki Kołakowskiej

„Bardzo żałuję, że nie mogę razem z przedstawicielami redakcji Teologii Politycznej osobiście odebrać tej niespodziewanej ale ogromnie miłej nagrody Feniksa. Ale skoro jest to ściśle biorąc nagroda dla Teologii, nie dla mnie, jak najbardziej przystoi, żeby to właśnie Teologia ją odebrała, w naszym wspólnym imieniu.

Wielki to dla mnie zaszczyt i równie wielkie zaskoczenie. Z początku wiedziałam tylko tyle, że ją dostałam, czy raczej dostaliśmy; przypuszczałam, że za esej - bo chyba nie za muzykę chrześcijańską ani za film. Choć byłoby to tylko trochę bardziej zaskakujące niż dostanie jej za esej. Nie umknęło też mojej sokolej uwadze, że wręczenie nagród ma się odbyć w Prima Aprilis. Więc snułam różne podejrzenia…

Ale poza zaszczytem i zaskoczeniem jest to też wielka radość i powód do dumy. Bynajmniej nie tylko dlatego, że otrzymuję to wyróżnienie od stowarzyszenia wydawców katolickich. To akurat mnie (aż tak) nie dziwi: znam i doceniam otwartość Kościoła, nieporównywalnie większą, niż jego wrogów. Także dlatego, że jurorzy, przeczytawszy zawarte w tym zbiorze słowa krytyki pod adresem polskiego Kościoła, czy raczej: pewnych wypowiedzi niektórych jego przedstawicieli, zrozumieli, że ja do tych wrogów nie należę; że słowa te nie były zamierzone jako krytyka Kościoła ani tym bardziej katolickiej wiary, co byłoby głupotą i bezczelnością, tylko, przeciwnie, jako wyraz troski w obliczu - jak to widzę z zewnątrz - lekceważenia zasad, które należą do najbardziej podstawowych w historii Kościoła i naszej kultury, w tak ogromnej mierze przecież przez chrześcijaństwo ukształtowanej. Ale te wątki stanowią bardzo małą część tego zbioru i wyobrażam sobie, że jurorzy, jakkolwiek je odebrali, wyróżniając te eseje powiedzieli sobie, jak w dowcipie o Czajkowskim: “Nie za to ją cenimy”. W każdym razie bardzo dziękuję”.
Agnieszka Kołakowska

W trakcie uroczystości rozdano również Wyróżnienia. Jedno z nich przypadło książce „Uciec z krainy zapomnienia” autorstwa ks. prof. Jacka Grzybowskiego. Pozycja ta - wydana w ubiegłym roku przez Teologię Polityczną - podobnie jak "Plaga słowików" została wyróżniona w kategorii Eseistyka. Pamiątkowy dyplom odebrał osobiście Autor książki.

***

Obie publikacje można kupić w księgarni internetowej Teologii Politycznej.

„Plaga słowików” autorstwa Agnieszki Kołakowskiej

„Uciec z krainy zapomnienia” autorstwa ks. Jacka Grzybowskiego


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Nowy początek” prof. Vittorio Possentiego!
Wydaj „Nowy początek” prof. Possentiego z Teologią Polityczną
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.