Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Feniks w kategorii literackiej dla Jakuba Lubelskiego za książkę "Ssanie"!

Feniks w kategorii literackiej dla Jakuba Lubelskiego za książkę "Ssanie"!

W uzasadnieniu napisano: Na wskroś subiektywna próba budowy nowej mapy literatury polskiej. Odświeżająca i inspirująca dawka erudycji i intelektualnej niepokory, która nie boi stawiania nowych odważnych pytań o uznanych autorów, których twórczość trwale wpisała się już w krajobraz polskiej kultury


Źródło zdjęcia: Salve.tv
Książka "Ssanie. Głód sacrum w literaturze polskiej" - otrzymała otrzymała nagrodę Feniks 2016 w kategorii literackiej!

Kategoria „Literacka”

„Ssanie. Głód sacrum w literaturze polskiej” autorstwa Jakuba Lubelskiego (Teologia Polityczna)

W uzasadnieniu napisano: Na wskroś subiektywna próba budowy nowej mapy literatury polskiej. Odświeżająca i inspirująca dawka erudycji i intelektualnej niepokory, która nie boi stawiania nowych odważnych pytań o uznanych autorów, których twórczość trwale wpisała się już w krajobraz polskiej kultury. Jednocześnie równie głębokie, co potrzebne studium zjawiska sprzęgania się religii i polityki w polskim życiu publicznym.

 

 

 


 


Podczas wręczenia Nogrody Feniks 2016 w kategorii literatura, była także możliwość krótkich wystąpień.

Jakub Lubelski mówił:
Serdecznie dziękuję za ogromne wyróżnienie. Chcę podziękować bardzo serdecznie jako autor wydawnictwu Teologii Politycznej, wszystkim tym, którzy zachęcali, inspirowali i wpływali na tę moją twórczość, ale najsilniej i najmocniej na końcu chciałbym podziękować mojej żonie, bo literat, który uprawia pozazawodową fanaberię, jaką jest uprawianie literatury, nie jest w stanie zrealizować tej swojej fanaberii bez, po pierwsze, zgody, a po drugie, ogromnego wsparcia żony, więc kochanie ten feniks jest też dla Ciebie. Dziękuję.

Zobacz jak było na gali:

Więcej o książce i Autorze:

Jakub Lubelski (ur. 1984) – prozaik, publicysta. Zadebiutował powieścią Boiduda (2012) nominowana do nagrody Fundacji im. Kościelskich, jest laureatem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Młoda Polska 2015. Autor scenariuszy multimedialnych wystaw poświęconych najnowszej historii Polski. Pracuje nad kolejna powieścią, mieszka w Krakowie z żoną Marią i córką Janiną.

O książce powiedzieli:

Tom uderza oryginalnością. Trudno znaleźć dla niego odpowiednik. Autor szkicuje tu nową – wielce pomysłową – mapę współczesnej literatury. Jest w swym ujęciu niezależny i inspirujący. Ogromną zaleta jego pisarstwa jest żywy i lekki styl. Choć pisze o sprawach niełatwych – wymagających skupienia i namysłu – czyni to zawsze klarownie, inteligentnie i dowcipnie. Eseje literackie Jakuba Lubelskiego same stają się literaturą, i to pasjonującą. Pozycja, na która czekało się od lat.

Antoni Libera

W intencji Lubelskiego owo tytułowe Ssanie, dla czytelnika dość niepokojące, wydaj  się synonimem niepokoju i poszukiwania indywidualnej, pisarskiej „świętości”, która nie jest łatwo osiągalna ani jednoznaczna. Tytuł zasługuje na uwagę, ponieważ wiąże się on bezpośrednio z programem krytycznym autora, który zawsze nawiązuje wnikliwy dialog ze swoi pisarski partnerem, szanując go, nie pozostaje tylko „sprawozdawcą” dzieła. Inaczej jeszcze: Jakub Lubelski jest rozpoznawalny jako krytyk dzięki tej właśnie metodzie, która go wyróżnia pośród innych uczestników tej samej profesji.

prof. Marta Wyka


Spotkania:

Krakowska premiera 23 października 2015, Instytut Myśli Józefa Tischnera, zobacz opis, zdjęcia i materiał video

Warszawska premiera, 3 grudnia 2015, Cafe Niespodzianka, zobacz opis, zdjęcia i materiał video:

Recenzje:

Andrzej Horubała, Boiduda szuka sacrum, „Do Rzeczy”

Juliusz Gałkowski, Opowieści szczere, krwiste i barwne, „Rebelya”

Filip Memches, Obrazoburcy i wyznawcy, „PlusMinus” 

Krzysztof Biedrzycki, Zaspokajanie Głodu, „Więź”

Przeczytaj rozmowę z Jakubem Lubelskim

Programy TV:

Literatura na trzeźwo

Zobacz program Literatura na trzeźwo z udziałem Jakub Lubelskiego

Galeria:
(fot. Salve.tv)


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.