Feniks w kategorii literackiej dla Jakuba Lubelskiego za książkę "Ssanie"!

Feniks w kategorii literackiej dla Jakuba Lubelskiego za książkę "Ssanie"!

W uzasadnieniu napisano: Na wskroś subiektywna próba budowy nowej mapy literatury polskiej. Odświeżająca i inspirująca dawka erudycji i intelektualnej niepokory, która nie boi stawiania nowych odważnych pytań o uznanych autorów, których twórczość trwale wpisała się już w krajobraz polskiej kultury


Źródło zdjęcia: Salve.tv
Książka "Ssanie. Głód sacrum w literaturze polskiej" - otrzymała otrzymała nagrodę Feniks 2016 w kategorii literackiej!

Kategoria „Literacka”

„Ssanie. Głód sacrum w literaturze polskiej” autorstwa Jakuba Lubelskiego (Teologia Polityczna)

W uzasadnieniu napisano: Na wskroś subiektywna próba budowy nowej mapy literatury polskiej. Odświeżająca i inspirująca dawka erudycji i intelektualnej niepokory, która nie boi stawiania nowych odważnych pytań o uznanych autorów, których twórczość trwale wpisała się już w krajobraz polskiej kultury. Jednocześnie równie głębokie, co potrzebne studium zjawiska sprzęgania się religii i polityki w polskim życiu publicznym.

 

 

 


 


Podczas wręczenia Nogrody Feniks 2016 w kategorii literatura, była także możliwość krótkich wystąpień.

Jakub Lubelski mówił:
Serdecznie dziękuję za ogromne wyróżnienie. Chcę podziękować bardzo serdecznie jako autor wydawnictwu Teologii Politycznej, wszystkim tym, którzy zachęcali, inspirowali i wpływali na tę moją twórczość, ale najsilniej i najmocniej na końcu chciałbym podziękować mojej żonie, bo literat, który uprawia pozazawodową fanaberię, jaką jest uprawianie literatury, nie jest w stanie zrealizować tej swojej fanaberii bez, po pierwsze, zgody, a po drugie, ogromnego wsparcia żony, więc kochanie ten feniks jest też dla Ciebie. Dziękuję.

Zobacz jak było na gali:

Więcej o książce i Autorze:

Jakub Lubelski (ur. 1984) – prozaik, publicysta. Zadebiutował powieścią Boiduda (2012) nominowana do nagrody Fundacji im. Kościelskich, jest laureatem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Młoda Polska 2015. Autor scenariuszy multimedialnych wystaw poświęconych najnowszej historii Polski. Pracuje nad kolejna powieścią, mieszka w Krakowie z żoną Marią i córką Janiną.

O książce powiedzieli:

Tom uderza oryginalnością. Trudno znaleźć dla niego odpowiednik. Autor szkicuje tu nową – wielce pomysłową – mapę współczesnej literatury. Jest w swym ujęciu niezależny i inspirujący. Ogromną zaleta jego pisarstwa jest żywy i lekki styl. Choć pisze o sprawach niełatwych – wymagających skupienia i namysłu – czyni to zawsze klarownie, inteligentnie i dowcipnie. Eseje literackie Jakuba Lubelskiego same stają się literaturą, i to pasjonującą. Pozycja, na która czekało się od lat.

Antoni Libera

W intencji Lubelskiego owo tytułowe Ssanie, dla czytelnika dość niepokojące, wydaj  się synonimem niepokoju i poszukiwania indywidualnej, pisarskiej „świętości”, która nie jest łatwo osiągalna ani jednoznaczna. Tytuł zasługuje na uwagę, ponieważ wiąże się on bezpośrednio z programem krytycznym autora, który zawsze nawiązuje wnikliwy dialog ze swoi pisarski partnerem, szanując go, nie pozostaje tylko „sprawozdawcą” dzieła. Inaczej jeszcze: Jakub Lubelski jest rozpoznawalny jako krytyk dzięki tej właśnie metodzie, która go wyróżnia pośród innych uczestników tej samej profesji.

prof. Marta Wyka


Spotkania:

Krakowska premiera 23 października 2015, Instytut Myśli Józefa Tischnera, zobacz opis, zdjęcia i materiał video

Warszawska premiera, 3 grudnia 2015, Cafe Niespodzianka, zobacz opis, zdjęcia i materiał video:

Recenzje:

Andrzej Horubała, Boiduda szuka sacrum, „Do Rzeczy”

Juliusz Gałkowski, Opowieści szczere, krwiste i barwne, „Rebelya”

Filip Memches, Obrazoburcy i wyznawcy, „PlusMinus” 

Krzysztof Biedrzycki, Zaspokajanie Głodu, „Więź”

Przeczytaj rozmowę z Jakubem Lubelskim

Programy TV:

Literatura na trzeźwo

Zobacz program Literatura na trzeźwo z udziałem Jakub Lubelskiego

Galeria:
(fot. Salve.tv)


Ambitna kultura potrzebuje Twojego wsparcia. Prosimy, przekaż darowiznę w dowolnej wysokości i dołącz do grona darczyńców Teologii PolitycznejKliknij tu lub przekaż darowiznę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, Volkswagen Bank Polska S.A. 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „darowizna na Teologię Polityczną”. Dziękujemy!

Zostań współwydawcą Teologii Politycznej. Przekaż darowiznę.

Wpłać darowiznę
50 zł
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
200 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.