Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

„Fedon” dołączył do Biblioteki Klasycznej Teologii Politycznej

„Fedon” dołączył do Biblioteki Klasycznej Teologii Politycznej

Prosto z drukarni dotarł do naszej redakcji platoński „Fedon”. Podobnie jak poprzednie tomy Biblioteki Klasycznej, jest on wydaniem dwujęzycznym, które wyróżniają zarówno nowe tłumaczenie jak i komentarz autorstwa prof. Ryszarda Legutki. Ten najważniejszy starożytny traktat o nieśmiertelności duszy ukazuje się dzięki staraniom Teologii Politycznej, Ośrodka Myśli Politycznej i Państwowego Instytutu Wydawniczego

„Fedon” zawierający ostatnią mowę Sokratesa i obraz śmierci arcyklasyka europejskiej filozofii, zamyka tetralogię dzieł Platona, do której należą również „Kriton”, „Obrona Sokratesa”, „Eutyfron”. Podobnie jak wcześniej opublikowane w serii dialogi, “Fedon” jest wydaniem dwujęzycznym – tekst polski umieszczony został równolegle z greckim oryginałem I opatrzone zostało obszernym komentarzem. W najnowszej pozycji Biblioteki Klasycznej poznajemy oblicze Sokratesa-eschatologa, mędrca rozważającego nieśmiertelność duszy, zbawienie i stosunek wobec bogów.

Wydanie „Fedona” nie byłoby możliwe bez życzliwości Darczyńców, którym jeszcze raz chcemy serdecznie podziękować za wsparcie.

***

Dariusz Karłowicz, filozof i redaktor naczelny Teologii Politycznej, o „Fedonie”: Warszawska tradycja nawiedzania grobów Pańskich obok Zaduszek to bodaj najważniejszy filozoficzny obrzęd stolicy. Szarżuję? Nic podobnego. Jeśli – jak powiada Platon w „Fedonie” – filozofia to nic innego niż „przygotowanie do śmierci” i „ćwiczenie się w umieraniu”, to czym jak nie filozoficznym ćwiczeniem jest pobożny spacer od dźwigającego krzyż Zbawiciela? Czy nie idziemy, żeby jak Sokrates na Bendidejach „pomodlić się” i „zobaczyć”, przyjąć przedstawioną w obrazach naukę o umarłym Bogu, i przed zakrytą monstrancją pomyśleć o śmierci, zajrzeć w pustkę, przerazić się, jeszcze raz spróbować zrozumieć sens danego nam czasu, zapałać nadzieją?

Książka jest dostępna w księgarni Teologii Politycznej – KLIKNIJ I KUP

KUP TERAZ6

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury


Jeżeli podobał się Państwu ten artykuł?

Proszę pamiętać, że Teologia Polityczna jest inicjatywą finansowaną przez jej czytelników i sympatyków. Jeśli chcą Państwo wspierać codzienne funkcjonowanie redakcji „Teologii Politycznej Co Tydzień”, nasze spotkania, wydarzenia i projekty, prosimy o włączenie się w ZBIÓRKĘ.

Każda darowizna to nie tylko ważna pomoc w naszych wyzwaniach, ale również bezcenny wyraz wsparcia dla tego co robimy. Czy możemy liczyć na Państwa pomoc?

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.