„Fedon” dołączył do Biblioteki Klasycznej Teologii Politycznej

„Fedon” dołączył do Biblioteki Klasycznej Teologii Politycznej

Prosto z drukarni dotarł do naszej redakcji platoński „Fedon”. Podobnie jak poprzednie tomy Biblioteki Klasycznej, jest on wydaniem dwujęzycznym, które wyróżniają zarówno nowe tłumaczenie jak i komentarz autorstwa prof. Ryszarda Legutki. Ten najważniejszy starożytny traktat o nieśmiertelności duszy ukazuje się dzięki staraniom Teologii Politycznej, Ośrodka Myśli Politycznej i Państwowego Instytutu Wydawniczego

„Fedon” zawierający ostatnią mowę Sokratesa i obraz śmierci arcyklasyka europejskiej filozofii, zamyka tetralogię dzieł Platona, do której należą również „Kriton”, „Obrona Sokratesa”, „Eutyfron”. Podobnie jak wcześniej opublikowane w serii dialogi, “Fedon” jest wydaniem dwujęzycznym – tekst polski umieszczony został równolegle z greckim oryginałem I opatrzone zostało obszernym komentarzem. W najnowszej pozycji Biblioteki Klasycznej poznajemy oblicze Sokratesa-eschatologa, mędrca rozważającego nieśmiertelność duszy, zbawienie i stosunek wobec bogów.

Wydanie „Fedona” nie byłoby możliwe bez życzliwości Darczyńców, którym jeszcze raz chcemy serdecznie podziękować za wsparcie.

***

Dariusz Karłowicz, filozof i redaktor naczelny Teologii Politycznej, o „Fedonie”: Warszawska tradycja nawiedzania grobów Pańskich obok Zaduszek to bodaj najważniejszy filozoficzny obrzęd stolicy. Szarżuję? Nic podobnego. Jeśli – jak powiada Platon w „Fedonie” – filozofia to nic innego niż „przygotowanie do śmierci” i „ćwiczenie się w umieraniu”, to czym jak nie filozoficznym ćwiczeniem jest pobożny spacer od dźwigającego krzyż Zbawiciela? Czy nie idziemy, żeby jak Sokrates na Bendidejach „pomodlić się” i „zobaczyć”, przyjąć przedstawioną w obrazach naukę o umarłym Bogu, i przed zakrytą monstrancją pomyśleć o śmierci, zajrzeć w pustkę, przerazić się, jeszcze raz spróbować zrozumieć sens danego nam czasu, zapałać nadzieją?

Książka jest dostępna w księgarni Teologii Politycznej – KLIKNIJ I KUP

KUP TERAZ6

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.