Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Edmund Burke. Trwałość i zmiana – Rafał Olszowski

Edmund Burke. Trwałość i zmiana – Rafał Olszowski

„Edmund Burke. Trwałość i zmiana” to książka o działalności i myśli jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych myślicieli politycznych XVIII wieku, słynnego krytyka rewolucji francuskiej, uczestnika wielu innych istotnych sporów politycznych i intelektualnych jego czasów, do dziś inspirującego autorów nie tylko z kręgów konserwatywnych.

Tytuł: Edmund Burke. Trwałość i zmiana
Autor: Rafał Olszowski
Wydawca: Ośrodek Myśli Politycznej w Krakowie
ISBN: 978-83-66112-51-3

Oprawa: miękka
Format: 125x195 mm,
Liczba stron: 520

Opis Wydawcy:
„Z pewnością myśl Edmunda Burke’a jest zbyt wielowymiarowa, by – z krzywdą dla niej – umieszczać ją w intelektualnej szufladce opatrzonej wyłącznie zetlałą już nieco etykietką „konserwatysta”. Nie był on politykiem broniącym ze wszystkich sił starego porządku przed nowym, nie zalecał sztywnego trzymania się dawnych wzorców. [...] Natura jawiła mu się jako nieustanny ruch, będący niejako wyrazem ducha ludzkiego, który stale domaga się aktywności. Niepodobna więc się dziwić, że zadaniem sprawujących władzę stawało się dbanie o to, by zmiany były wprowadzane stopniowo, a nawet niezauważalnie dla mieszkańców kraju, aby w ten sposób minimalizować ryzyko niepokojów społecznych. Pojawia się w związku z tym istotne pytanie [...]: czy Burke rozumiał postawę zachowawczą jedynie jako spowalnianie procesu nieuniknionych lub koniecznych zmian, co oznaczałoby, że ważna jest nie tyle ich treść, ile forma, czy raczej uważał, że zmiany są jedynie wtedy uzasadnione, kiedy nie naruszają kanonu ponadczasowych wartości?” (ze Wstępu).

O Autorze:
Rafał Olszowski jest pracownikiem naukowym Wydziału Humanistycznego AGH, a także badaczem afiliowanym przy MIT Center for Collective Intelligence. Obronił doktorat w dziedzinie nauk społecznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oprócz nieustającego zainteresowania historią doktryn politycznych koncentruje swoje działania naukowe na badaniu zbiorowej inteligencji w sferze publicznej, organizacjach i biznesie; elektronicznej partycypacji oraz e-administracji. Przez ponad 15 lat pracował jako doradca biznesowy, kierownik i specjalista w licznych projektach szkoleniowych, inwestycyjnych i społecznych. Jest zaangażowany w prace organizacji pozarządowych, w tym przede wszystkim Fundacji Instytut Aurea Libertas, która wspiera edukację młodzieży.

Spis treści 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.